Oficjalne forum ENDURO TROPHY
1Enduro.pl - blog enduro - Wersja do druku

+- Oficjalne forum ENDURO TROPHY (http://endurotrophy.pl/forum)
+-- Dział: Ogólnie o enduro (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Pogaduchy (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: 1Enduro.pl - blog enduro (/showthread.php?tid=6088)

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Perun - 10-09-2019 19:33

(10-09-2019 18:42)Vasya napisał(a):  
(10-09-2019 18:30)Perun napisał(a):  Ładny. Ma wszystko czego bym chciał żeby miał.

Szczególnie to dospawane naprędce kowadło przy suporcie, jakby po testach stwierdzili, że jednak rama się złamie... Ale może to teraz taki hipsterski butik, to jestem w stanie w to uwierzyć, że zamierzone. Big Grin

Natomiast DVO w budżetowym rowerze - szacuneczek.
Może za cudnie to i nie wygląda, jednak z drugiej strony lepiej niech będzie takie kowadełko niż ludzie mieli by psy wieszać że pęka i trzeba odsyłać, i kolejna lipa.

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - mz86 - 10-09-2019 19:42

(10-09-2019 19:06)Kosta napisał(a):  Brakuje mi foty pokazującej ile jest miejsca na tylną oponę...

https://m.pinkbike.com/photo/17724222/

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Uzurpator - 10-09-2019 20:08

Brak możliwości zamontowania przedniej przerzutki.
Pass.

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Przeor - 10-09-2019 20:11

Przednia przerzutka jest do leśnych dziadkówTongue

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - DominKC - 10-09-2019 20:12

Wypraszam sobie!

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Przeor - 10-09-2019 20:16

Uderz w stół a leśny dziadek się odezwieWink

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Uzurpator - 10-09-2019 20:20

Wypraszam sobie. Goliłem się tydzień temu.

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - DominKC - 10-09-2019 21:58

Przeor, jak już od leśnych dziadków wyzywasz, to weź no avatara sobie zmień Wink

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - slavi - 10-09-2019 22:22

(10-09-2019 20:08)Uzurpator napisał(a):  Brak możliwości zamontowania przedniej przerzutki.

Przy gwintowanych mufach zwykle tak to można obejść, ewentualnie płaskownik, pilnik i każda e-type pasuje Wink

[Obrazek: przerzutka_przednia_mocowanie_do_osi_sup...m980_e.jpg]

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Rzaq - 10-09-2019 22:34

Kamilka chcesz zastąpić? Smile

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - ishi - 10-09-2019 22:44

Kupiłem 2 tygodnie temu nową ramę. W tabelkach że kompatybilna z 2x, było nawet mocowanie S3. Ale co z tego jak linia łańcucha to jakieś nieporozumienie. Także Uzu we mnie nadzieja już umarła. Co robić? Jak żyć?!

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - DominKC - 10-09-2019 23:02

Przerabialem temat. Skonczylo sie na wymianie korby ze starego dobrego xt 785 na rf turbine z pajakiem 2x pod boost, bo z pajakiem pod nie boost no can do.

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Pueblo - 11-09-2019 15:06

Ciekawa maszyna i na dobrą sprawę kompletna bez jakiś koniecznych modyfikacji na już Cool cena rozsądna tym bardziej że konkurencja [ nie wysyłkowa ] nie jest tak z głową ubrana w osprzęt.

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - kubol - 11-09-2019 15:29

(11-09-2019 15:06)Pueblo napisał(a):  Ciekawa maszyna i na dobrą sprawę kompletna bez jakiś koniecznych modyfikacji na już Cool cena rozsądna tym bardziej że konkurencja [ nie wysyłkowa ] nie jest tak z głową ubrana w osprzęt.

Chyba Ci wcięło część posta albo pomyliłeś wątki Wink Jaka maszyna? Ibis Ripmo AF?

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Przeor - 11-09-2019 15:30

(10-09-2019 21:58)DominKC napisał(a):  Przeor, jak już od leśnych dziadków wyzywasz, to weź no avatara sobie zmień Wink

Nie mogę. To przeor Kordecki, który potop szwedzki powstrzymałSmile
A tak poważnie, to teraz już trzeba się pogodzić z brakiem przedniej przerzucajki. Albo w nowych konstrukcjach tego nie ma w ogóle. Albo trzeba się gimnastykować jak już nawet przewidują. Też bym wolał pp niemniej pogodziłem się z faktem, że trzeba trochę na nią poczekać. A że wróci to jestem pewny. Jak już nikt jej nie bedzie miał to wtedy producenci na nowo ją odkryją. Oczywiście to będzie nowośćWink

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - kubol - 11-09-2019 15:32

(11-09-2019 15:30)Przeor napisał(a):  A że wróci to jestem pewny.

O co się założysz? Nigdy nie wróci, bo w ebajkach jest zbędna. A ebajki będą teraz dyktować trendy, 10 lat i rowery bez napędu będą jak te z przerzutką przednią teraz Wink Będziemy pisać tipy jak wymontować silnik i baterię Wink

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Przeor - 11-09-2019 17:13

Hehe. Może masz rację. Jak ebajki to bez zmieniarki.

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Perun - 11-09-2019 17:28

(11-09-2019 15:29)kubol napisał(a):  Chyba Ci wcięło część posta albo pomyliłeś wątki Wink Jaka maszyna? Ibis Ripmo AF?

Jak nie to, to co waść polecasz na przyszły sezon w podobnych pieniądzach?

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - kubol - 11-09-2019 18:32

(11-09-2019 17:28)Perun napisał(a):  
(11-09-2019 15:29)kubol napisał(a):  Chyba Ci wcięło część posta albo pomyliłeś wątki Wink Jaka maszyna? Ibis Ripmo AF?

Ja się nie znam, nie jeździłem nidgy na dw linku. Ale wygląda prze kozacko.

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - KaNiOn - 11-09-2019 23:44

(11-09-2019 18:32)kubol napisał(a):  

Ja się nie znam, nie jeździłem nidgy na dw linku. Ale wygląda prze kozacko.

Ja na DW-linku jeździłem (choc starym) i nie lubię.
Filozofia im się nie zmieniła jedynie numerki współcześniejsze.
- Efektywność podjazdowa (AS) bardzo wysoka - od razu czuć że zawieha się spina przy ciśnięciu na pedały - stare podjeżdżały dobrze, nowe zapewne podjeżdżają bardzo dobrze (numerki podobne do np. Yeti SB150 na którym jeździłem).
- Zawieszenie dobrze wybiera, ale jest dość liniowe - ze spręzyna średnio, z powietrzem to trzeba mieć dobry damper (taki co da się HSC regulować i tokeny wsadzać) - wtedy jest bardo git. W nowych ponoć jest większa progresja zatem wymagania co do dampera spadają.
- Pedal kick-back - nie wiem, nie czułem, zatem chyba normalny - jest OK.
- Hamowanie i tu już dla mnie lipa - bardzo wysoki Anti-rise. Zawieha ewidentnie się usztywnia przy hamowaniu. Po przesiadce na Capre/Speca czy tam innego Treka odetchnąłem z ulgą... Jednak tutaj kwestia jak kto jeździ - jak jesteś semi-pro i na kilka minut zjazdu z hamulca korzystasz tylko pojedyncze sec aby mocno dohamować w optymalnych miejscach, a resztę lecisz piecem to bardzo Ci się spodoba - przy hamowaniu rower utrzymuje geometrię i jest bardzo przewidywalny, usztywnianie zawiasu nie ma znaczenia bo jesteś semi pro i raz że dasz se rade, a dwa że jw. hamujesz pare sec. Jak jesteś zwykłym lolkiem jak ja i jadąc trasę zdarza Ci się jeździć na pół zaciśniętym hamulcu bo boisz się rozpędzić to Cię wytrzepie prawie jak na hardtailu...

Zatem ergo w związku z ostatnim punktem jestem uprzedzony do DW-linka i wolę coś mniej hardcorowego o AR na poziomie najlepiej okolic 70%.

W podobnych pieniądzach i zastosowaniu wybór nie jest najszerszy:
- Commencal Meta AM29 - ciężki jak wór gruzu - ale fajny - ale ciężki - ehhh no nie wiem.
- Capra 29
- Trek Slash 8
- Radon Swoop
- Darmoor Blackbird 29
- Snabb 29

Luzując trochę kiesę to jeszcze
- NS Define
- Mondraker Foxy

Pytanie jakie geo i osprzęt Cie interesuje?
Ja stawiam na Commencala (ale ciężki...) albo na Slasha (lekki ale nie trawię Srama i wszystko bym musiał wymienić, poza tym zajebisty kolor już jest prawie niedostępny)

Ergo - Nie robią rowerów dla mnie... Albo rozbije świnkę skarbonkę, albo nie wiem co.

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Uzurpator - 12-09-2019 07:31

(10-09-2019 22:22)slavi napisał(a):  Przy gwintowanych mufach zwykle tak to można obejść, ewentualnie płaskownik, pilnik i każda e-type pasuje Wink

Nie. Najczęściej nie. Sprzedałem Mondrakera bo się nie dało.

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Django - 12-09-2019 08:34

(11-09-2019 23:44)KaNiOn napisał(a):  Ja na DW-linku jeździłem (choc starym) i nie lubię.
Filozofia im się nie zmieniła jedynie numerki współcześniejsze.
- Efektywność podjazdowa (AS) bardzo wysoka - od razu czuć że zawieha się spina przy ciśnięciu na pedały - stare podjeżdżały dobrze, nowe zapewne podjeżdżają bardzo dobrze (numerki podobne do np. Yeti SB150 na którym jeździłem).
- Zawieszenie dobrze wybiera, ale jest dość liniowe - ze spręzyna średnio, z powietrzem to trzeba mieć dobry damper (taki co da się HSC regulować i tokeny wsadzać) - wtedy jest bardo git. W nowych ponoć jest większa progresja zatem wymagania co do dampera spadają.
- Pedal kick-back - nie wiem, nie czułem, zatem chyba normalny - jest OK.
- Hamowanie i tu już dla mnie lipa - bardzo wysoki Anti-rise. Zawieha ewidentnie się usztywnia przy hamowaniu. Po przesiadce na Capre/Speca czy tam innego Treka odetchnąłem z ulgą... Jednak tutaj kwestia jak kto jeździ - jak jesteś semi-pro i na kilka minut zjazdu z hamulca korzystasz tylko pojedyncze sec aby mocno dohamować w optymalnych miejscach, a resztę lecisz piecem to bardzo Ci się spodoba - przy hamowaniu rower utrzymuje geometrię i jest bardzo przewidywalny, usztywnianie zawiasu nie ma znaczenia bo jesteś semi pro i raz że dasz se rade, a dwa że jw. hamujesz pare sec. Jak jesteś zwykłym lolkiem jak ja i jadąc trasę zdarza Ci się jeździć na pół zaciśniętym hamulcu bo boisz się rozpędzić to Cię wytrzepie prawie jak na hardtailu...

Zatem ergo w związku z ostatnim punktem jestem uprzedzony do DW-linka i wolę coś mniej hardcorowego o AR na poziomie najlepiej okolic 70%.

A ja kiedyś miałem okazję się przejechać Seatem Arosą 1.7 SDI i strasznie słabe auto to było, mało paliło itd. ale no jakoś do grupy VAG jestem uprzedzony Wink

Wpadnij do Bielska do Blackbird.bike i weź jakiegoś Ibisa Ripmo na testy pierw, a nie piszesz, że zawiecha się usztywnia Wink

To co zrobili obecnie z zawieszeniami, jak je dopracowali i wyspecjalizowali - nie tylko z DW-Linkiem to w ogóle nie można porównywać z tym co było kiedyś. A nawet sam system zawieszenia w danej marce przecież różni się w każdym modelu - np. taki SC Megatower niby 160mm skoku, a jakoś dużo mniej pluszowy jest niż SC Nomad 170mm, dużo bardziej Nomada taki Bronson przypomina.

Najbardziej zawsze usztywniały się przy hamowaniu jednozawiasy, a piszesz że po przesiadce na Treka jest lepiej, także jak widać nie tylko numerki się zmieniają Wink

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - kubol - 12-09-2019 08:38

A ja powiem tak, bo miałem 4-zawias Knolly i mam Mete 29. Otwarłem sobie w Linkage Metę i Ripmo i co widzę:

* Usztywnianie przy hamowaniu nie przeszkadza mi zbytnio, myślałem, że będzie bardziej. Najbardziej mi przeszkadza na jednych stromych rozwalonych schodach w okolicy. Więc jeżeli jeździsz po długich, stromych sekcjach kamieni wielkości jołmeńskiego odtwarzacza kaset magnetofonowych z lat 90-tych, to tak, przeszkadza. Na żadnej trasie w BB nie przeszkadza, ale czuć, że tył słabiej hamuje i opona tylnia szybciej sie zużywa. Na 32x14 Meta ma AR 120%, a Ibis 90%. Sporo mniej.
* Axle path (trajektoria osi?) tutaj moim zdaniem jest największa różnica, Meta się wiesza na wszystkim bardziej niż Knolly na kołach 26, ogarnijcie to! To jest dla mnie największa wada 1-zawiasów), szczególnie 29erów, bo one mają niżej suport, ergo trajektoria koła jest bardziej "w przód (przy takim samym położeniu osi obrotu względem suportu). Tutaj Ripmo wygrywa na papierze z Metą, ale od połowy skoku dopiero. *Jak popatrzyć na Chilcotina, to jego trajektoria miażdży oba te rowery totalnie*.
* Wyciąganie łańcucha - Ripmo i Meta to samo
* PK - to samo (no Meta ma ciut mniej)
* Sztywność ramy. I to nie na zasadzie sztywniejsza = lepsza. Meta na ten przykład przy moich 80kg z osprzętem jest zbyt sztywna, a dla kogoś 90+kg będzie za to super. Jaka jest rama Ibisa, to zagadka.

Podsumowując, nie będzie to pluszowy rower, ale jeżeli włożyć tam jakiś damper powietrzny z dużą komora negatywną, albo sprężynę, będzie dobrze.

(12-09-2019 08:34)Django napisał(a):  Najbardziej zawsze usztywniały się przy hamowaniu jednozawiasy, a piszesz że po przesiadce na Treka jest lepiej, także jak widać nie tylko numerki się zmieniają Wink

Trek ma ABP, więc jest jednozawiasem z odseparowanym hamowaniem, to nie jest żadna sprzeczność, tylko oczywistość.

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Django - 12-09-2019 08:54

(12-09-2019 08:38)kubol napisał(a):  
(12-09-2019 08:34)Django napisał(a):  Najbardziej zawsze usztywniały się przy hamowaniu jednozawiasy, a piszesz że po przesiadce na Treka jest lepiej, także jak widać nie tylko numerki się zmieniają Wink

Trek ma ABP, więc jest jednozawiasem z odseparowanym hamowaniem, to nie jest żadna sprzeczność, tylko oczywistość.

Jasne, ale o to właśnie chodzi, że potrafili to odseparować w jednozawiasach i inne zawieszenia też zostały dużo bardziej dopracowane niż były kiedyś.

Ja miałem okazję śmigać na pierwszym Mojo HD na kilku wyjazdach w góry, teraz sporo pojeździłem na Mojo HD4 i Ripmo, w każdym zawieszenie działa inaczej.

Mojo HD - dla mnie było kiepskie, już nawet pomijając geometrię to właśnie zawieszenie było super na podjazdy, baaardzo efektywne ale nie było tego pluszu na zjazdach, tył mi zawsze jakoś za wysoko stał i faktycznie się usztywniał przy hamowaniu.

Mojo HD4 - bardzo efektywne zawieszenie, chociaż mniej niż w Ripmo ale za to bardzo pluszowe.

Ripmo - efektywne i pluszowe jednocześnie, moim zdaniem idealnie zbalansowane. Śmigałem kilka dni w Alpach, 2 razy w Bielsku i nigdy nie czułem, żeby mi coś w nim nie pasowało. Raczej nie spotkałem jeszcze osoby, która po jeździe na Ripmo by narzekała na cokolwiek w zawieszeniu, a teraz można je jeszcze zamówić na sprężynie.

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - kubol - 12-09-2019 09:12

Z zawiechą to jest tak, że bardzo zależy gdzie jeździsz i jak jeździsz.
Ale sam miałem już chętkę na pożyczenie Ripmo odkąd w BB się pojawiły, tylko nie było czasu. Jak mi się wreszcie uda, to porównam z Metą. Gdyby był ten Alu w tym roku dostępny to już w ogóle.