Oficjalne forum ENDURO TROPHY
1Enduro.pl - blog enduro - Wersja do druku

+- Oficjalne forum ENDURO TROPHY (http://endurotrophy.pl/forum)
+-- Dział: Ogólnie o enduro (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Pogaduchy (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: 1Enduro.pl - blog enduro (/showthread.php?tid=6088)

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Wooyek - 08-12-2017 10:00

Hm, "rowera" to słuszna sugestia Rolleyes A "pedała" tak słuszna, że dodałem Smile

1Enduro.pl - blog enduro - PeeGee - 08-12-2017 10:57

no a to:
- jakie masz SPD?
- eggbeaters

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Duke_BB - 08-12-2017 10:59

(08-12-2017 10:57)PeeGee napisał(a):  no a to:
- jakie masz SPD?
- eggbeaters

-kupiłem adidasy
-jakie?
-nike

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Wujekdodh - 08-12-2017 12:38

No właśnie z "spd-y" to dla mnie akurat akceptowalna forma, chociaż sam zawsze mówię o pedałach zatrzaskowych. Na tej samej zasadzie co adidasy albo wiertła widiowe.

Inna sprawa - ostatnio nawet "Witam" na początku korespondencji nie drażni mnie tak jak dawniej, chyba gramatyczny nazista powoli we mnie umiera.

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - c2u - 08-12-2017 13:26

(08-12-2017 10:59)Duke_BB napisał(a):  
(08-12-2017 10:57)PeeGee napisał(a):  no a to:
- jakie masz SPD?
- eggbeaters

-kupiłem adidasy
-jakie?
-nike

No podstawowe słowo pochodzące od nazwy producenta, to przecież sam rower (Rover) który wyparł welocyped czy bicyklWink

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - shotgun - 08-12-2017 14:15

W tych rowerowych slowach zle uzywanych jest od dawna jedno podstawowe i elementarne - enduro.
Nie, nie bede rozwijal.

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - KaNiOn - 08-12-2017 14:49

(08-12-2017 12:38)Wujekdodh napisał(a):  No właśnie z "spd-y" to dla mnie akurat akceptowalna forma, chociaż sam zawsze mówię o pedałach zatrzaskowych. Na tej samej zasadzie co adidasy albo wiertła widiowe.

Inna sprawa - ostatnio nawet "Witam" na początku korespondencji nie drażni mnie tak jak dawniej, chyba gramatyczny nazista powoli we mnie umiera.

a co masz do Witam na początku korespondencji?
W czym jest gorsze od "Dzień dobry" lub "Dobry wieczór" - po za tym, że nie ogranicza do pory dnia?

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Duke_BB - 08-12-2017 14:51

Ostatnio był artykuł, chyba w wyborczej, o tym jak bardzo źle jest zaczynać maile od witam.

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - KaNiOn - 08-12-2017 15:37

(08-12-2017 14:51)Duke_BB napisał(a):  Ostatnio był artykuł, chyba w wyborczej, o tym jak bardzo źle jest zaczynać maile od witam.

Właśnie dużo osób uznaje stosowanie "Witam" w celu rozpoczęcia maila za błędne (bo teoretycznie odnosi się do przywitania gości przez gospodarza), ale jak zerkniemy na samą definicje SJP to nie jest już to tak oczywiste: https://sjp.pwn.pl/slowniki/Witam.html

Ponadto wg. mnie "Witam" jest formą w sam raz pomiędzy oficjalną - "Szanowny Panie", a wyrażającą już jakąś poufałość - "Cześć".

Język ewoluuje i "Witam" zyskuje własnie nowe znaczenia nie tylko klasyczne jw.

Zwroty "Dzień dobry" w kontekście maila wydaja się wg. mnie niestosowne w korespondencji mailowej bo są związane z porą dnia - a maila przecież, czytamy czy wysyłamy o dowolnej porze.

To trochę jak "wyjście na dwór" lub "wyjście na pole" - zależnie od regionu jedni mówią tak, inni inaczej, a każda grupa "ogniem i mieczem" będzie bronić swojej "poprawniejszej" wersji...

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Speedy Bandito - 08-12-2017 15:45

Ja czytałem o profesorze, co jak pisał do niego student i zaczynał od "witam", to usuwał maila nie czytając go Smile Jak ja piszę gdzieś oficjalnie, to jednak używam "dzień dobry", bo to jest zwrot grzecznościowy i nie ważne czy maila piszę w nocy, albo czy adresat odczyta go w nocy. A do was na PW zawsze zaczynam "hej", a kończę "pozdro" Big Grin

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - KaNiOn - 08-12-2017 16:10

(08-12-2017 15:45)Speedy Bandito napisał(a):  Ja czytałem o profesorze, co jak pisał do niego student i zaczynał od "witam", to usuwał maila nie czytając go Smile Jak ja piszę gdzieś oficjalnie, to jednak używam "dzień dobry", bo to jest zwrot grzecznościowy i nie ważne czy maila piszę w nocy, albo czy adresat odczyta go w nocy. A do was na PW zawsze zaczynam "hej", a kończę "pozdro" Big Grin
Wiesz - miałem kiedyś prowadzącego co twierdził, że nie można mówić "Prawo Ohma" czy tam "Prawa Kirchhoffa", bo Ci panowie, przecież nie nakazali jakimś prawem poruszać się elektronom w określony sposób - zatem powinno się mówić "Postulat Ohma" itd

Prowadził prawdziwą krucjatę w tej kwestii Wink

Szkoda, że nie sprawdził wcześniej w słowniku co to "Prawo", a co to "Postulat"...

W każdym razie do profesorów i innych prowadzących zawsze pisałem "Szanowny Panie" - to jedyna słuszna forma, bo Ci ludzie zwykle maja się za święte krowy lub mają liczne językowe przekonania jw...

"Dzień dobry" jak i "Witam" są po prostu pozdrowieniami - w realnym świecie z jakimiś tam dalszymi konotacjami, w internecie to już po prostu przywitania...

"Dzień dobry" do maila nie pasuje mi chyba w równym stopniu co innym "Witam" - co nie zmienia faktu, że żadnej walki o wyższości jednego nad drugim nie prowadzę i prowadzić nie planuje... Wink

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Wujekdodh - 08-12-2017 17:08

(08-12-2017 15:37)KaNiOn napisał(a):  Właśnie dużo osób uznaje stosowanie "Witam" w celu rozpoczęcia maila za błędne (bo teoretycznie odnosi się do przywitania gości przez gospodarza), ale jak zerkniemy na samą definicje SJP to nie jest już to tak oczywiste: https://sjp.pwn.pl/slowniki/Witam.html

To kliknij w ten link co wrzuciłeś i poczytaj co piszą na ten temat w ichnieszej poradni.

Poza tym, członkowie Rady Języka Polskiego mają dość jednoznaczne zdanie nt. tego zwrotu:

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - KaNiOn - 08-12-2017 17:41

(08-12-2017 17:08)Wujekdodh napisał(a):  
(08-12-2017 15:37)KaNiOn napisał(a):  Właśnie dużo osób uznaje stosowanie "Witam" w celu rozpoczęcia maila za błędne (bo teoretycznie odnosi się do przywitania gości przez gospodarza), ale jak zerkniemy na samą definicje SJP to nie jest już to tak oczywiste: https://sjp.pwn.pl/slowniki/Witam.html

To kliknij w ten link co wrzuciłeś i poczytaj co piszą na ten temat w ichnieszej poradni.

Poza tym, członkowie Rady Języka Polskiego mają dość jednoznaczne zdanie nt. tego zwrotu:

Co piszą to wiem - ale to jest kwestia interpretacyjna - hasło jak jest tłumaczone w słowniku każdy widzi.

Co do Twoich "skanów" to tu nie widzę jednoznacznego zdania... Sami zauważają, że "Witam" ma po prostu inny ładunek dla starszego pokolenia i jest czymś pomiędzy "Szanowny...", a "Cześć" - lub po prostu nie-dookreśla pory jak "Dzień dobry".

Ergo mnie "Witam" razi w równym stopniu co "Wyjście na dwór" - i nie można tego kwalifikować jako błędu językowego - tu i ówdzie pisze się, że nie powinno się tak używać, że pierwotnie znaczenie było inne itd, itp...

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Wujekdodh - 08-12-2017 18:17

To nie skany, to fotografie. Wynika z nich tyle, że żaden z tych profesorów nigdy nie używa zwrotu "witam" w korespondencji.

Z wyjściem na dwór/pole to w sumie byłaby dobra analogia, tylko dodałbym jeszcze "na zewnątrz".

Dobrze wykształcony człowiek powie "na zewnątrz" oraz napisze "Dzień dobry" (lub Szanowna Pani, Szanowny Panie, etc jeśli korespondencja jest bardziej oficjalna),
Mniej wykształcony człowiek powie "na pole/dwór" oraz napisze "Witam".

Ja tak to widzę.
Ale w sumie już się pogodziłem, że mnie wszyscy witają, i za 50 lat tego typu dyskusje będą przytaczane w charakterze ciekawostek językowych.

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - momank - 08-12-2017 18:33

Ty, jaki masz resor z przodu ?

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Ucio - 08-12-2017 18:39

Taki jak tylni.

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - momank - 08-12-2017 18:53

Ronczki mi sie krenco.

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - mamba - 09-12-2017 11:52

(08-12-2017 15:45)Speedy Bandito napisał(a):  Ja czytałem o profesorze, co jak pisał do niego student i zaczynał od "witam", to usuwał maila nie czytając go Smile Jak ja piszę gdzieś oficjalnie, to jednak używam "dzień dobry", bo to jest zwrot grzecznościowy i nie ważne czy maila piszę w nocy, albo czy adresat odczyta go w nocy. A do was na PW zawsze zaczynam "hej", a kończę "pozdro" Big Grin

Dokładnie. Był to chyba sam prof. Miodek Smile
Sama robię mnóstwo błędów, ale gdy widzę w mailu witam, to mam ochotę go zamknąć.
Kto tego nie czuje, ten zwyczajnie mało ogarnięty jest i mało zastanawia się nad otaczającym światem.
Jeszcze gorsze jest jednak, gdy taka osoba usilnie próbuje powiedzieć i tłumaczyć, że tak jest dobrze Smile)))

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Wooyek - 09-12-2017 13:17

To trochę jak z recenzją Wink

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - KaNiOn - 09-12-2017 14:34

(09-12-2017 11:52)mamba napisał(a):  

(...)
Jeszcze gorsze jest jednak, gdy taka osoba usilnie próbuje powiedzieć i tłumaczyć, że tak jest dobrze Smile)))

Wg. mnie "Witam" w mailu jest OK - jakoś mimo chęci nie znalazłem wyjaśnienia czemu uważane jest za błędne - jedynie informacje jw. że "ja bym tak nigdy nie napisał" Wink

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Ucio - 09-12-2017 14:48

(09-12-2017 14:34)KaNiOn napisał(a):  

(...)

Wg. mnie "Witam" w mailu jest OK - jakoś mimo chęci nie znalazłem wyjaśnienia czemu uważane jest za błędne - jedynie informacje jw. że "ja bym tak nigdy nie napisał" Wink

Nie jest błędne, jest niekulturalne:

http://gentlemanschoice.pl/poczta-e-mail-10-najczestszych-bledow/

Niestety, prowadzenie korespondencji mailowej z inwestorami to część moje pracy, i jak czasami widzę co niektóre maile, to faktycznie nie mam ochoty tego czytać. Co gorsza, bym powiedział, że przytłaczająca większość nie spełnia żadnych zasad etykiety językowej takiej korespondencji, albo idąc dalej, ich autorzy nawet nie wiedzą, że taka obowiązuje. Cóż, tak jak każde dziwne zachowanie, świadczy to tylko o poziomie autora i szacunku do innych.

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - momank - 09-12-2017 14:59

Poziom wiedzy na ten temat nie oddaje poziomu szacunku autora wiadomości do adresata, nie przesadzajcie. Mysląc w ten sposób stajecie się zwyklym bydłem stawiającym własną osobę ponad inne. Nie wie, to nie wie, czy to znaczy, że chciał być niegrzeczny lub gardzi Wami ? Tego nie wiecie, to po chuj drążycie ?

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - mamba - 09-12-2017 17:07

(09-12-2017 14:34)KaNiOn napisał(a):  

(...)

Od 10 postów już wiemy, że twoim zdaniem jest ok.
Zdaniem wielu osób rzucanie kur..ami też jest okej, ale jednocześnie pozostaje to raczej niekulturalne Wink

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - Ucio - 09-12-2017 17:08

(09-12-2017 14:59)momank napisał(a):  Poziom wiedzy na ten temat nie oddaje poziomu szacunku autora wiadomości do adresata, nie przesadzajcie. Mysląc w ten sposób stajecie się zwyklym bydłem stawiającym własną osobę ponad inne. Nie wie, to nie wie, czy to znaczy, że chciał być niegrzeczny lub gardzi Wami ? Tego nie wiecie, to po chuj drążycie ?

Myślisz się, jeśli ktoś pisze do kogoś w oficjalnej sprawie, i nie przestrzega norm przyjętych w tym przypadku to o czym to świadczy? Jak ktoś sklepie tekst na pół strony, nie chce mu się stosować interpunkcji i wielkich liter, do tego piszę do ciebie na ty, mimo, że nawet nie rozmawiałeś nigdy z taką osobą, to jak to świadczy o kimś? Nawet jak ten ktoś nie wie, że robi to się trochę inaczej, to szare komórki nie wykminia sobie same, że coś jest nie tak? Tak jak Mamba pisała, czasami trochę autorefleksji się przyda każdemu, nawet w tak błahej sprawie.

Zresztą, rozumiem, zima, można przenieść dyskusję gdzie indziej bo się robi spory offtop Wink

RE: 1Enduro.pl - blog enduro - momank - 09-12-2017 18:44

Piszemy o jednym słowie - witam, a nie o tym o czym wspomniałeś wyżej :-). Dla mnie słowo witaj na początku wiadomości nie jest poniżające.