Oficjalne forum ENDURO TROPHY
1Enduro.pl - blog enduro - Wersja do druku

+- Oficjalne forum ENDURO TROPHY (http://endurotrophy.pl/forum)
+-- Dział: Ogólnie o enduro (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Pogaduchy (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: 1Enduro.pl - blog enduro (/showthread.php?tid=6088)

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Przeor - 19-06-2017 14:15

(19-06-2017 13:11)konradal napisał(a):  
(14-06-2017 20:25)Przeor napisał(a):  
(14-06-2017 19:03)konradal napisał(a):  piękny hotel
Gdzie?

no to na zdjęciu wyżej

hehe! Nawet nie wiesz jak się ucieszyłem gdy zobaczyłem ten hotel, że mam nocleg w innym, cichym i urokliwym miejscu.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 19-06-2017 17:18

Nowy wpis: Jak e-bike uratuje świat MTB

Tytuł to oczywiście clickbait, ale jeśli jesteś ciekaw, dlaczego warto obserować rozwój elektryków nawet, jeśli nie planuje się na nich jeździć - warto zajrzeć! Wink

https://www.1enduro.pl/jak-e-bike-uratuje-swiat-mtb/

[Obrazek: rower-mtb-elektryczny-rotwild-10-800x600.jpg]

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 22-06-2017 19:28

Nowy wpis: Miejsca: Finale Ligure, Włochy

Dziś nieco egzotycznie - dla mnie też, bo nigdy w Finale nie byłem Wink Skąd więc relacja i przewodnik? Ano od Marka z PM Bike Experts i ekipy SINGLETRACK TRIPS!

https://www.1enduro.pl/finale-ligure-enduro/

[Obrazek: finale-ligure-enduro-mtb-23.jpg]

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - vasco - 22-06-2017 20:13

Spox wpis - Finale to takie Ęduro Paradise w Europie.Wydaje mi się że porządny ęduro haratacz musi sobie to miejsce zapisać w notesie jako miejsce do odfajkowania.
Lepszą opcją jest jednak znaleźć lokum w Finale skąd po prostu jest lepiej logistycznie zaplanować sobie wyjazdy.
Co do wypadów w mc letnich - upał jest taki że wyrywa Cię z butów i o ile jeszcze opcja shutel może być Ok to korbienie na dojazdówkach do lini po prostu wyciśnie z Ciebie całą energię i super Moc potrzebną na zjazdy.
W każdym razie Finale zaraża i jeśli raz tu przyjechałaś wrócisz Bankowo kolejny raz i ....kolejny i kolejny.

Polecam Stosuję Cool

pzdr

Ride for Fun

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - kuzon - 22-06-2017 20:54

I broń Boże nie planować wyjazdu w okresie sierpniowych dni szaleństwa, czyli kilka dni, kiedy całe Włochy porzucają pracę i jadą wypoczywać (zaczyna się chyba 14 sierpnia). W zeszłym roku pojechaliśmy do Finale w takim momencie i takiego ruchu i takiej ilości ludzi, to nie pamiętam kiedy widziałem (w pewnym momencie, jadąc samochodem, powiedziałem do żony, że tylko nam k...wa jeszcze helikoptera nad głową brakuje żeby być otoczonym z każdej strony a wszystko w odległości 30 centymetrów). Jako, że nasze wyjazdy są zawsze maksymalnie spontaniczne, to wiąże się to z poszukiwaniem kempingu dopiero na miejscu. Znaleźliśmy na 8 który odwiedziliśmy, po kilku ładnych godzinach i nie w Finale a w Ceriale. Ale miejscówka jest świetna... chyba, bo nie mogłem znaleźć żadnych tras blisko Ceriale (jakąś tam zjechałem po krzakach), a myśl o jeździe do Finale mnie przerażała (korki, samochody, rowery, skutery ludzie i skutery i rowery i skutery...).

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 26-06-2017 18:33

Nowy wpis: Test: Hamulce Magura MT7

Zapraszam do testu cholernie mocnych i zaskakująco lekkich hamulców - zanim kupisz Sainty, przeczytaj! Wink

https://www.1enduro.pl/test-hamulce-magura-mt7/

[Obrazek: magura-mt7-test-11-800x600.jpg]

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - ishi - 26-06-2017 20:01

Nawet się nie dowiedziałem na jakim płynie to działa Confused lippa

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 26-06-2017 20:28

Na mineralnym, jak chyba każda Magura ever Tongue Założenie jest takie, żeby przy 5 latach gwarancji szczelności zbytnio się tym nie przejmować.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - zawiasbartek - 26-06-2017 21:11

Pamiętam jak miałem Magure to mi zawsze wszyscy mówili że jest zapowietrzone. Tak z innej beczki po co komu w pff enduro takie kotwice

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - narf! - 26-06-2017 22:31

Jak się wazy stòwę to się docenia. Mialem okazję się przejechać kawałek, przerażająca moc, z dupy klamka. Mocniejsze od Zee znacznie.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - momank - 27-06-2017 07:21

(26-06-2017 21:11)zawiasbartek napisał(a):  Tak z innej beczki po co komu w pff enduro takie kotwice
Bo przyjemnie jest delikatnie, jednym palcem zatrzymywać rower nawet podczas najbardziej karkołomnych zjazdów podczas gdy innym puchnie powięź przedramienia gdy usiłują zatrzymać rower i nadal się to nie udaje a jedynym efektem takiego ściskania klamki jest brązowa tarcza, smród i dym z zacisku Smile. A poza tym im mocniejszy hebel tym szybciej można jeździć.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - narf! - 27-06-2017 07:45

Nu, kazdy endurokot to wie!

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Uzurpator - 27-06-2017 09:36

(26-06-2017 22:31)narf! napisał(a):  Mocniejsze od Zee znacznie.

Fizycznie niewykonalne.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - narf! - 27-06-2017 09:57

Też tak myślałemSmile. Ale różnica jest wyczuwalna pod moimi 100kg. Sainty też miałem okazję pomacać i nie było specjalnej różnicy w porównaniu do Zee...
Chyba że to kwestia słabej modulacji, albo przełożenia klamki, ale wystarczyło musnąć klamkę Magury żeby stanąć w miejscu. Musiałbym się uczyć używać tych hamulców, choć własciciel bardzo zadowolony.
Słyszałem tez że mariaż klamki Shimano z zaciskiem mt5/7 to ideał hamulca, ale nie miałem przyjemności spróbować.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - harpagan - 27-06-2017 09:58

(27-06-2017 09:36)Uzurpator napisał(a):  

Fizycznie niewykonalne.

Już MT5 daje takie odczucie a MT7 podobno jeszcze mocniejsze, musi coś w tym być Smile

(26-06-2017 22:31)narf! napisał(a):  Słyszałem tez że mariaż klamki Shimano z zaciskiem mt5/7 to ideał hamulca, ale nie miałem przyjemności spróbować.
Śmigam na xtr trail / mt5 i jak na razie na maxa zadowolony, ale to jeszcze krótki czas testów
W porównaniu do E4 TECH3 to jest przepaść mocy

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Uzurpator - 27-06-2017 10:13

(27-06-2017 09:57)narf! napisał(a):  Też tak myślałemSmile. Ale różnica jest wyczuwalna pod moimi 100kg. Sainty też miałem okazję pomacać i nie było specjalnej różnicy w porównaniu do Zee...

Kontynuuje to być fizycznie niewykonalne Smile Ale podążasz znanym traktem błędnej ludzkiej percepcji Smile które to pięknie pokazuje obrazek niżej:

https://d28wbuch0jlv7v.cloudfront.net/images/infografik/normal/chartoftheday_2514_iphone_releases_n.jpg

Big Grin

Tak naprawdę to liczba parametrów którymi możesz operować w hamulcu jest ograniczona i przełożeniem hamulca, skokiem klamki i odległością klocków od tarczy.

Jak już pisałem kilka razy. Hope 6(ti) jest ekwiwalentem Deore 615. Znaczy się - oba są mocnymi heblami. Saint zaś to zee które to od 615 ma ~10% więcej maksymalnego ścisku tarczy.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - KaNiOn - 27-06-2017 11:51

(27-06-2017 10:13)Uzurpator napisał(a):  
(27-06-2017 09:57)narf! napisał(a):  Też tak myślałemSmile. Ale różnica jest wyczuwalna pod moimi 100kg. Sainty też miałem okazję pomacać i nie było specjalnej różnicy w porównaniu do Zee...

Kontynuuje to być fizycznie niewykonalne Smile Ale podążasz znanym traktem błędnej ludzkiej percepcji Smile które to pięknie pokazuje obrazek niżej:

https://d28wbuch0jlv7v.cloudfront.net/images/infografik/normal/chartoftheday_2514_iphone_releases_n.jpg

Big Grin

Tak naprawdę to liczba parametrów którymi możesz operować w hamulcu jest ograniczona i przełożeniem hamulca, skokiem klamki i odległością klocków od tarczy.

Jak już pisałem kilka razy. Hope 6(ti) jest ekwiwalentem Deore 615. Znaczy się - oba są mocnymi heblami. Saint zaś to zee które to od 615 ma ~10% więcej maksymalnego ścisku tarczy.

http://www.bikeradar.com/mtb/gear/article/how-we-test-hydraulic-disc-brakes-24345/

Sensu stricte się zapewne nie mylisz - jak wynika z testów laboratoryjnych czołowe hamulce są porównywalne jeśli chodzi o moment generowany na tarczy przy tej samej sile na klamce (acz odnośnie wspomnianych 10% można by polemizować, choć nie ma w tym teście hamulców które porównywałeś).

Mimo to zarówno w tekście jak i w Twojej analizie brakuje zwrócenia uwagi, że hamulce to nie coś co jest włączone bądź wyłączone. Znaczenie ma jeszcze "modulacja" którą można by wyrazić testując hamulce przy nacisku na klamce np. 5N 10N, 20N, ..., 100N. To by dało nam wiedzę jak wzrasta moment na tarczy vs siła na klamce. Dodatkowo można by jeszcze zmierzyć przesunięcie klamki vs moment na tarczy. W każdym razie parametry związane z modulacją mają bezpośredni wpływ na "czucie" hamulca, zmęczenie palców/przedramion, czas jaki potrzebujemy na zwolnienie z prędkości x do prędkości y itd - czyli ostatecznie te parametry mają wpływ na to jak dany hamulec odbieramy.

Ostatecznie efekt jest taki, że mimo iż różnica momentu na tarczy między np. Shimano XT a Saintem nie jest jakaś potężna to w praktyce na trasie klamki w starszym XT musiałem cisnąć a w Saincie M810 bardzo delikatnie się z nimi obchodzić...

Wchodzi nam tu ergonomia spychając wartości fizyczne na dalszy plan np. badając analitycznie "kinemetykę" roweru okaże się zapewne że przesunięcie siodła o 1cm w przód czy w tył nie ma większego znaczenia, natomiast praktycznie przesuwałem sobie siodełko w różne strony i zostawiłem pozycje dla mnie optymalną - nie oznacza to, ze czułem masakryczną różnicę i w ślepym teście bym wychwycił w jakiej pozycji mam aktualnie siodło bo pewnie bym nie widział różnicy, ale jak mozna sobie regulować to każdy ustawia jak chce. Tak samo można pisac o przestawianiu pokrętła kompresji na amorze - na np. 20klików w BOSie nie powiem Ci, czy pokrętło mam w pozycji 15klików czy 17klików - nie mniej nie przeszkadza mi to na trasie dokręcić o 1klik w lewo czy w prawo i jest wtedy lepiej...

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - razor - 27-06-2017 11:56

(27-06-2017 09:36)Uzurpator napisał(a):  

Fizycznie niewykonalne.
czemu fizycznie niewykonalne? przelozenie master cylinder/tloczek w zacisku niech bedzie podobne do sainta, ale klamka w magurach wydaje sie byc dluzsza (wieksze przelozenie - palec/master cylinder)
no i klocki pewno przez to sa znacznie blizej tarczy (mniejszy ruch tloczkow, oczywiscie takze brak servo-wave)

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - narf! - 27-06-2017 12:04

Uzu, moze i te przykladowe 10% robi taką różnicę, nie wiem. Wiadomo ze porownując najmocniejsze hample nie będzie wielkich skoków mocy. Ale wyczuwalny od razu jest.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - KaNiOn - 27-06-2017 12:06

Jeszcze z ciekawostek tu jest ciekawy test: http://enduro-mtb.com/en/best-mtb-disc-brake-can-buy/2/
Można dodatkowo połechtać ego Uzurpatora - w artykule na swoim blogu o klamkach spodziewał się, że Trickstuff dzięki "odpowiedniej" konstrukcji klamki ma szansę być mocnym hamulcem - z testu laboratoryjnego powyżej wynika, że "Too powerful to test"...
Wink

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Przeor - 27-06-2017 12:56

A w serwisie jakie są te hample? Łatwo się je przelewa?

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 27-06-2017 13:25

(27-06-2017 12:56)Przeor napisał(a):  A w serwisie jakie są te hample? Łatwo się je przelewa?

Zdaniem Jacka z mBike, który mi na nie nawlekał ramę, raczej tak sobie. Pod tym względem ogólnie Magury nie są chwalone.

NSMB opisało ciekawy trick, który podobno pomaga: https://nsmb.com/articles/2018-magura-mt-trail-sport-bleed-how-first-impressions/

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - KaNiOn - 28-06-2017 10:49

(27-06-2017 13:25)Wooyek napisał(a):  
(27-06-2017 12:56)Przeor napisał(a):  A w serwisie jakie są te hample? Łatwo się je przelewa?

Zdaniem Jacka z mBike, który mi na nie nawlekał ramę, raczej tak sobie. Pod tym względem ogólnie Magury nie są chwalone.

NSMB opisało ciekawy trick, który podobno pomaga: https://nsmb.com/articles/2018-magura-mt-trail-sport-bleed-how-first-impressions/

Po co jest ta dziura w strzykawce bo nie kminie?

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - jahoo84 - 28-06-2017 19:36

Gdyby ktoś pod wpływem artykułu zapragnął Magury mt5
To tutaj po przeliczeniu na zł wychodzi ok 560 zł za komplet bez tarcz.
http://www.chainreactioncycles.com/mobile/pl/en/magura-mt5-disc-brake/rp-prod128018

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - irus - 28-06-2017 20:22

(28-06-2017 10:49)KaNiOn napisał(a):  
(27-06-2017 13:25)Wooyek napisał(a):  

Po co jest ta dziura w strzykawce bo nie kminie?

Chyba żeby wypchać powietrze zassane z systemu, co? Poniżej dziury strzykawka działa normalnie. Ciekawe.