Oficjalne forum ENDURO TROPHY
1Enduro.pl - blog enduro - Wersja do druku

+- Oficjalne forum ENDURO TROPHY (http://endurotrophy.pl/forum)
+-- Dział: Ogólnie o enduro (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Pogaduchy (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: 1Enduro.pl - blog enduro (/showthread.php?tid=6088)

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - tormentor - 15-02-2016 19:24

(15-02-2016 19:22)kubol napisał(a):  Przeczytałem, zabnie napisane i w ogóle. Ale tak mi zajechało bikeBoardem. No bo po uj się rozpisywać o czymś, czego z ogromną dozą prawdopodobieństwa nikt nie kupi ? Wcześniejsze artykuły były ożywczo życiowe i praktyczne.
Żeby się dowiedzieć (nie licząc bywalców mtbr), że są rowery 29+. Że są do tego amortyzatory. Że da się zrobić do takowego roweru krótki chainstay. Że taki rower istnieje. Itd. itd.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - ishi - 15-02-2016 19:34

Targałem na testówce z mykmykiem w ubiegłym roku i momentalnie się w nim zabujałem! Smile
Czekam, aż ramy potanieją i chyba będzie kolejny (n+1) custom build.

PS.
Fajne jest też to, że wystarczy odsunąć haki, założyć cywilne koła 29er i można się na nim nawet krosiarsko pościgać.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 16-02-2016 08:00

(15-02-2016 19:22)kubol napisał(a):  Przeczytałem, zabnie napisane i w ogóle. Ale tak mi zajechało bikeBoardem. No bo po uj się rozpisywać o czymś, czego z ogromną dozą prawdopodobieństwa nikt nie kupi ? Wcześniejsze artykuły były ożywczo życiowe i praktyczne.

A po uj programy motoryzacyjne porównujące Ferrari z McLarenem?

Warto takie rowery pokazywać WŁAŚNIE DLATEGO, że mało kto je kupi Smile Motywem przewodnim bloga jest zachowywanie otwartego umysłu na tego typu nowinki i próbowanie rzeczy, które nie są oczywiste.

Poza tym nie trzeba Stacha kupować, żeby nim pojeździć - są dostępne co najmniej 2 testówki (Dobrerowery.pl i Tomar) Smile

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - kubol - 16-02-2016 09:09

(16-02-2016 08:00)Wooyek napisał(a):  A po uj programy motoryzacyjne porównujące Ferrari z McLarenem?

Dla czystej rozrywki i żeby ludzie marnując czas przed TV oglądali reklamy ?

Ja tam nic nie mam do rozrywki, wyraziłem jedynie swoją prywatną opinię czytelnika.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 18-02-2016 19:24

Nowy wpis: Czy da się dopasować zły rozmiar ramy?
Podobno łatwiej skrócić, niż podługasić, ale w przypadku ramy rowerowej nawet skrócenie jest trudne... a może nie?

O robieniu L-ki z S-ki:
http://www.1enduro.pl/jak-dopasowac-zly-rozmiar-ramy/

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - kubol - 18-02-2016 19:38

Cytat:Jeśli masz za małą ramę, możesz:
Przełożyć podkładki pod mostek;

A czesem nie odwrotnie ? Wink Skoro podkładki pod mostkiem skracają pozycję, to jak się ma za małą ramę, to raczej ją warto wydłużyć.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Rafal_P - 18-02-2016 19:50

A z tym wzniosem kierownicy też nie jest na odwrót? Jak masz za dużą ramę to dajesz kierę z większym wzniosem i w połączeniu z odpowiednim kątem jej ustawienia "skracasz długość ramy"? Tak mnie się wydaje, ale mogę się mylić Smile.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 18-02-2016 20:08

(18-02-2016 19:38)kubol napisał(a):  
Cytat:Jeśli masz za małą ramę, możesz:
Przełożyć podkładki pod mostek;

A czesem nie odwrotnie ? Wink Skoro podkładki pod mostkiem skracają pozycję, to jak się ma za małą ramę, to raczej ją warto wydłużyć.
Dzięki! Sam się w tym zaplątałem Wink

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - kubol - 18-02-2016 20:48

Mam to opanowane bo producenci rowerów się na mnie uwzięli i robią długie i niskie ramy, a ja mam mea długie nogi i krótki tułów, więc nie mam opcji zakupu ramy w odpowiednim rozmiarze, zazwyczaj są zbyt długie Sad

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Rzaq - 18-02-2016 21:06

Ja ustawiam siodło tak żeby mi się wygodnie pedałowało, w Bullicie mam na maxa do przodu i sztycę bez offsetu pomimo że rama jest zdecydowanie za krótka, kierownica obracam tak żebym miał nadgarstki optymalnie ustawione i z reguły trochę bardziej do przodu bo tak mi wygodnie, podkładkami reguluje wysokość kierownicy i lubię jak jest mniej więcej na wysokości siodła (długi tułów, krótkie ręce), a długość reguluje tylko i wyłącznie długością mostka, w Bullicie niestety musiałem dać aż 80mm dlatego rozglądałem się za następcą Smile
Teraz w kolejnym rowerze kokpit mam trochę za nisko i ciut za daleko, ale będziemy nad tym pracować Smile

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - LukaszK - 18-02-2016 22:00

Rzaq, a jak wysoki jesteś? Którego masz bullita i jaki rozmiar? Sam kminie teraz nad nową kierownica, coby dociazyc bardziej przód, bo przy podjezdzaniu koło przednie fruwa.
Ją mam 181, Mke przy bulim II, mostek 65 i kiere 50mm wznosu, 8 stopni giecia w tył. Myślę nad mniejszym kątem i mniejszym wzniosem kiery. Jak myslisz, sprawdzi się?(wiem wiem sprawą indywidualna... ale jakieś odniesienie chciałbym złapać :-))

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - kubol - 18-02-2016 22:02

Kiera niżej zawsze się sprawdza na podjazdach i powiedziałbym nawet że większy wpływ ma wysokość kiery niż długość mostka.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Rzaq - 18-02-2016 23:18

(18-02-2016 22:00)LukaszK napisał(a):  Rzaq, a jak wysoki jesteś? Którego masz bullita i jaki rozmiar? Sam kminie teraz nad nową kierownica, coby dociazyc bardziej przód, bo przy podjezdzaniu koło przednie fruwa.
Ją mam 181, Mke przy bulim II, mostek 65 i kiere 50mm wznosu, 8 stopni giecia w tył. Myślę nad mniejszym kątem i mniejszym wzniosem kiery. Jak myslisz, sprawdzi się?(wiem wiem sprawą indywidualna... ale jakieś odniesienie chciałbym złapać :-))

Mam 185cm, Bullita 1 L z obniżonym tyłem o ~20mm, amor 170mm, kiera +30 i 15mm podkładek pod mostkiem, podjeżdżało się tak sobie, obecny Spec podjeżdża dużo lepiej, kosztem dużo gorszego zachowania na progach przy małej prędkości, lecę na pysk Smile więc muszę spróbować kompromisu, na pewno zmienię kierę na wyższą, może ciut wyższego amora, a jak to nie pomoże to będę zmieniać mostek 50mm na coś krótszego.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - vasco - 19-02-2016 08:52

(18-02-2016 19:24)Wooyek napisał(a):  Nowy wpis: Czy da się dopasować zły rozmiar ramy?
Podobno łatwiej skrócić, niż podługasić, ale w przypadku ramy rowerowej nawet skrócenie jest trudne... a może nie?

O robieniu L-ki z S-ki:

Da się ale no sens.Dyskomfort psychiczny pozostaje to tak jakby z żółwia zrobić woła i odwrotnie.
No ale na krótką metę są to jakieś rozwiązania.Raz skusiłem się na Speca M -kę jeździłem cały sezon wmawiając sobie że jest Oł rajt.Ale nie do końca tak było.Po przesiadce na L-kę banan wrócił mi na facjatę a i od razu kręciło się jakby lepiej.

[Obrazek: rower2.jpg]

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Paldolini - 22-02-2016 14:40

(18-02-2016 19:24)Wooyek napisał(a):  Nowy wpis: Czy da się dopasować zły rozmiar ramy?

O robieniu L-ki z S-ki:

No tak, tylko zauważ, że takie ustawienie kiery jak tam u ciebie na zdjęciach to jest do dupy. Wiadomo można kombinować na siłę ale po co? Rama musi być dopasowana i już, no chyba że ktoś pożycza od brata i ma opcje to albo nic haha. A kiera ma takie gięcie jak ma i musi być ustawiona tak jak ktoś zaprojektował +/- bo wiadomo każdy ma inne preferencje itd. ale jak dasz ją za bardzo do góry to przecież będą cię po chwili bolały ręce i będzie nie wygodnie. To samo siodło, co z tego że możesz je wysunąć na maksa do tyłu bądź do przodu, skoro pozycja do pedałowania będzie zła oraz ciężar będzie przesunięty za bardzo do przodu lub do tyłu. Podkładkami oczywiście można się bawić, ale to raczej po to aby sobie dopasować pochylenie nad kierą a nie zredukować za długą/za krótką ramę, bo znowu co z tego że ktoś sobie obniży na maks bo ma za krótko, skoro teraz będzie miał za nisko i będą go bolały plecy (chyba w enduro przy amorze 160 to jest niemożliwe, a w xc czy na szosie już tak). Dłuższy mostek oczywiście coś pomoże, ale przecież wtedy będzie nie ęduro haha Wink Pogorszy się prowadzenie roweru. Więc jak już to raczej proponowałbym skracać niż wydłużać (wiadomo mostek 30mm i wysunięcie siodła do przodu czy wywalenie podkładek spod mostka raczej nic nam nie pogorszy), pod warunkiem, że rama nie będzie za wysoka, co w enduro też nic dobrego nie wróży Wink Tak więc wiadomo, drobne korekty można i należy robić, ale nie tak, aby przeskoczyć cały rozmiar! Po prostu nie ma to najmniejszego sensu. Co innego jak ktoś jest pomiędzy rozmiarami lub jest niewymiarowy itd.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 22-02-2016 14:44

(22-02-2016 14:40)Paldolini napisał(a):  

O robieniu L-ki z S-ki:

No tak, tylko zauważ, że takie ustawienie kiery jak tam u ciebie na zdjęciach to jest do dupy. Wiadomo można kombinować na siłę ale po co? Rama musi być dopasowana i już, no chyba że ktoś pożycza od brata i ma opcje to albo nic haha. A kiera ma takie gięcie jak ma i musi być ustawiona tak jak ktoś zaprojektował +/- bo wiadomo każdy ma inne preferencje itd. ale jak dasz ją za bardzo do góry to przecież będą cię po chwili bolały ręce i będzie nie wygodnie. To samo siodło, co z tego że możesz je wysunąć na maksa do tyłu bądź do przodu, skoro pozycja do pedałowania będzie zła oraz ciężar będzie przesunięty za bardzo do przodu lub do tyłu. Podkładkami oczywiście można się bawić, ale to raczej po to aby sobie dopasować pochylenie nad kierą a nie zredukować za długą/za krótką ramę, bo znowu co z tego że ktoś sobie obniży na maks bo ma za krótko, skoro teraz będzie miał za nisko i będą go bolały plecy (chyba w enduro przy amorze 160 to jest niemożliwe, a w xc czy na szosie już tak). Dłuższy mostek oczywiście coś pomoże, ale przecież wtedy będzie nie ęduro haha Wink Tak więc wiadomo, drobne korekty można i należy robić, ale nie tak, aby przeskoczyć cały rozmiar! Po prostu nie ma to najmniejszego sensu
A czytałeś ten artykuł w całości (idealnie by było razem z komentarzami), czy przeleciałeś tylko nagłówki i zdjęcia? Wink

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Paldolini - 22-02-2016 15:40

Pół na pół Wink Tak sczytałem na szybko.

No ale dobra, teraz przeczytałem podsumowanie i rzeczywiście coś podobnego sugerujesz, niemniej jednak z tą kierą (z obracaniem) to wg. mnie nie trafione, nie powinno się kątem kiery regulować długości roweru Wink Siodłem i mostkiem już bardziej, ale to też niesie negatywne konsekwencje jak np chcemy cały rozmiar przeskoczyć

Może we wstępie trzeba było napisać to co w podsumowaniu, no i też dodać, że te korekty mogą być niewielkie i robione w ostateczności, a nie że se ktoś kupi M zamiast L i myśli że będzie git Wink

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - kubol - 22-02-2016 15:45

(22-02-2016 15:40)Paldolini napisał(a):  Siodłem i mostkiem już bardziej, ale to też niesie negatywne konsekwencje jak np chcemy cały rozmiar przeskoczyć

Tylko jak masz rower za mały, jak masz za duży to jesteś true enduro progressive bro Cool

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 22-02-2016 18:27

(22-02-2016 15:40)Paldolini napisał(a):  z tą kierą (z obracaniem) to wg. mnie nie trafione, nie powinno się kątem kiery regulować długości roweru Wink
Szanuję Twoje zdanie, ale... to jest główny sposób regulowania rozmiaru motocykli enduro/MX Smile

I wcale nie musi to oznaczać złego kąta kierownicy względem ramion! Na tym samym rowerze wysoka osoba i niska osoba będzie trzymała kierownicę pod innym kątem. I tak się składa, że właśnie niższa osoba będzie musiała obrócić kierownicę "do siebie", żeby mieć tą samą pozycję gripów względem ramion. Więc nie jest to "sztuczne" naciąganie rozmiaru, wręcz przeciwnie: to jedna z najlepszych, "naturalnych" metod.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Paldolini - 22-02-2016 22:03

Nie rozumiesz, tak mozna oczywiscie regulowac kiere do wzrostu, i do pozycji, bo po to jest ta opcja regulacji, ale nie na tyle, jak u ciebie na zdjeciu, ze kiera jest prawie calkowicie do pionu. A wiec siedzac na siodle regulujemy tak aby chwyt byl odpowiednio wzgledem naszej pozycji, a nie tak, zeby np miec wyzej czy nizej kiere, bo od tego jest mostek i podkladki pod nim.

Nie wiem jak jest w motorach, bo na motorach nie jezdze i w to nie wnikam. Wiem jak jest w rowerze Wink

Sorry nie chce aby wyszlo ze sie czepiam, ale po prostu sie z tym nie zgadzam. Jak ustawie sobie ciut za bardzo w dol czy do gory to jest mi po prostu niewygodnie. Zreszta naustawialem sie na serwisie tych pozycji i jakbym tak ustawial w ekstremqlnych ustawieniach jak na focie tobym se dlugo nie popracowal Wink

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Rafal_P - 22-02-2016 22:29

(22-02-2016 22:03)Paldolini napisał(a):  Zreszta naustawialem sie na serwisie tych pozycji i jakbym tak ustawial w ekstremqlnych ustawieniach jak na focie tobym se dlugo nie popracowal Wink

A ja znam takich co tak ustawiają klientom i cały czas pracują Big Grin.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 23-02-2016 18:50

Trochę tak głupio prosić Was o wysyłanie SMS-ów, ale jak mnie lubicie, to jakoś mi to wybaczycie... Blush

...i wyślecie Wink

A to dlatego, że zgłosiłem 1Enduro do najbardziej prestiżowego konkursu blogowego "Blog Roku 2015".

Nowy wpis: 1Enduro - Blog Roku 2015?

Pomożecie?

PS. Wersja skrócona: E11373 na numer 7124 Rolleyes (1,23 zł na cele charytatywne)

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Oko50 - 23-02-2016 19:13

Poszło.

Do wersji skróconej należy dodać, że koszt 1.23pln które wędrują na cele charytatywne !!

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Konstruktor_BB - 23-02-2016 19:55

Czytam blogaska to i głos ode mnie poszedł Wink

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 23-02-2016 21:00

(23-02-2016 19:13)Oko50 napisał(a):  Poszło.

Do wersji skróconej należy dodać, że koszt 1.23pln które wędrują na cele charytatywne !!

Racja, dodałem Smile