Oficjalne forum ENDURO TROPHY
1Enduro.pl - blog enduro - Wersja do druku

+- Oficjalne forum ENDURO TROPHY (http://endurotrophy.pl/forum)
+-- Dział: Ogólnie o enduro (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Pogaduchy (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: 1Enduro.pl - blog enduro (/showthread.php?tid=6088)

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - razor - 16-12-2015 11:55

oczywiscie ze 650b, kto by chcial jezdzic na 29'' ???!!!

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - tsuful - 16-12-2015 11:59

(16-12-2015 11:55)razor napisał(a):  oczywiscie ze 650b, kto by chcial jezdzic na 29'' ???!!!

Na takim hardtailu ? Na przyklad ja.

A porownanie geo 650b do 29" jest bardzo nie fair.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Uzurpator - 16-12-2015 12:01

(16-12-2015 11:55)razor napisał(a):  oczywiscie ze 650b, kto by chcial jezdzic na 29'' ???!!!

Ahem.

TFUI STARY! Big Grin

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - razor - 16-12-2015 12:05

spoko spoko Wink pomysle o 27.5+ zatem Smile

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 22-12-2015 20:45

Nowy wpis: Hardtaile enduro do 6000 zł - prezentacja modeli 2016

Jest to najdłuższy wpis w historii bloga i stanowi pełny (mam nadzieję - jak nie, to mnie poprawcie!) przewodnik po najtańszych sztywniakach do jazdy trail/enduro.

Zapraszam Smile http://www.1enduro.pl/hardtaile-enduro-6000-zl-prezentacja-modeli-2016/

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Barton - 22-12-2015 21:43

Wooyek moim zdaniem za bardzo skupiasz się na geometrii progresywnej.
Nie każdy jej potrzebuje, nie każdy jeździ racing enduro, nie każdemu będzie z nią dobrze.
Jak wiesz, ja kupiłem swojego On-one 45650B w rozmiarze 16" (wymiary klasycznej Mki). Zrobiłem to celowo, bo lepiej czuję się z normalną dla mnie geometrią.
Taki rower jest zwinniejszy, skoczniejszy, bardziej intuicyjny w prowadzeniu, zwłaszcza na trasach typu Kryśka, Boksery czy Twister.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - tomek - 23-12-2015 01:28

Cytat:(...)Geometria progresywna jest za darmo(...)

Zapytaj o to choćby naszych rodzimych producentów Antidote...

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 23-12-2015 08:26

(22-12-2015 21:43)Barton napisał(a):  Wooyek moim zdaniem za bardzo skupiasz się na geometrii progresywnej.
Nie każdy jej potrzebuje, nie każdy jeździ racing enduro, nie każdemu będzie z nią dobrze.
Jak wiesz, ja kupiłem swojego On-one 45650B w rozmiarze 16" (wymiary klasycznej Mki). Zrobiłem to celowo, bo lepiej czuję się z normalną dla mnie geometrią.
Taki rower jest zwinniejszy, skoczniejszy, bardziej intuicyjny w prowadzeniu, zwłaszcza na trasach typu Kryśka, Boksery czy Twister.
Moim zdaniem geometria progresywna nie jest tylko dla hardkorowych rejserów. Wręcz przeciwnie, amator tym bardziej potrzebuje stabilnego prowadzenia z szerokim marginesem błędu.

Można dyskutować, czy geometria klasyczna jest bardziej intuicyjna. Na pewno jest dla kogoś, kto całe życie jeździł na krótkich rowerach. Ale dla kogoś, kto zaczyna i nie jest jeszcze nauczony zwieszania tyłka za siodełkiem? Niekoniecznie.

Jeśli chodzi o skoczność/zwrotność - te cechy moim zdaniem zależą od skilla, mniej od roweru (pisałem o tym w artykule o geometrii). A jeśli ktoś z jakiegoś powodu świadomie (tak jak Ty) woli jeździć na rowerze bardziej niestabilnym, to przy geometrii progresywnej zawsze może wziąć mniejszy rozmiar. W drugą stronę - niestety nie.

(23-12-2015 01:28)tomek napisał(a):  
Nie bardzo rozumiem Blush

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Barton - 23-12-2015 09:45

(23-12-2015 08:26)Wooyek napisał(a):  Można dyskutować, czy geometria klasyczna jest bardziej intuicyjna. Na pewno jest dla kogoś, kto całe życie jeździł na krótkich rowerach. Ale dla kogoś, kto zaczyna i nie jest jeszcze nauczony zwieszania tyłka za siodełkiem? Niekoniecznie.
Tym bardziej taka osoba będzie miała problemy na technicznych sekcjach typu stromy zjazd z ciasnymi zakrętami.
Osoby początkujące próbują maksymalnie wychylić się do tyłu (strach przed otb), odciążają tym samym przednie koło i pozbawiają się możliwości pracy rękami. Przy okazji zaciskając maksymalnie dwie klamki, bo dla nich prędkość w takich przypadkach to zło.
Rower z geometrią progresywaną jeszcze bardziej spotęguje te wszystkie błędy.

Wg mnie długi rower + niski kokpit (obecnie bardzo modny) jest dla osób z dobrą techniką, jeżdżących szybko, nie bojących dużych nachyleń itp.
No chyba, że mówimy o łatwych trasy typu singletrack to faktycznie osoby początkujące mogą czuć się W takim rowerze pewniej.
Ale to nie jest enduro Tongue

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 23-12-2015 09:56

Ale strach przed OTB w dużym stopniu wynika właśnie z niestabilnej (vel "zwrotnej" Wink) geometrii, więc koło się zamyka...

Zakładam też, że osoba początkująca, nie dysponująca jeszcze skillem, nie zacznie "enduro" od "technicznych, stromych zjazdów z ciasnymi zakrętami", tylko najpierw wyrobi sobie podstawy (pozycja, balans masą, hamowanie...) na "łatwych trasach typu singletrack" Wink

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - ishi - 23-12-2015 10:03

Wg. mnie geo progresywne ma jakiś tam sens ale tylko na małym kole. 29er znakomicie "wygładza" teren i tu relatywnie krótka rama jest lepsza.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - kubol - 23-12-2015 10:27

Pytanie, czy to poczucie bezpieczeństwa wynikające z progresywnej geo nie jest przypadkiem złudne. Samo geo, a właściwie rozkład masy na osie, bo to głównie wpływa na prowadzenie, nie uchroni raczej przed OTB, przed tym chroni głównie skill. Z drugiej strony progresywne geo + duże koła = rower wymagający szkolenia, żeby skręcać, co akurat jest dobre, o ile się na to szkolenie wybierzesz.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - tormentor - 23-12-2015 10:39

Tu było ciekawie na ten temat: http://www.pinkbike.com/news/porter-talks-geometron-29-prototype-2015.html

Cytat:I reckon the fact that all of the Nicolai staff have been using versions of our GeoMetron and they have released the Pinion gearbox equipped bike with our ‘crazy angles’ shows a level of acceptance. A real production bike with our angles. Everyone that rides it accepts the geometry without question. After an initial “it climbs OK, turns well, seems pretty good in tight corners” period, they all just shut up and ride! The major feedback I get is when people go back to their normal bikes and email me afterwards to say how awkward, small and twitchy they feel.

A to przecież ekstremalnie progresywna geometria...

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - tsuful - 23-12-2015 12:09

Z tym progresywnym geo to ciezka sprawa. Tzn uwazam ze to jest krok w dobrym kierunku ale nie wiem czy napewno taki dobry dla nowicjuszy tak jak Barton mowi. Napewno nowi beda sie czuc pewniej na duzym i plaskim rowerze tylko pytanie jest czy to ich nie rozleniwi ?

Moj pierwszy (powazny) rower MTB mial 402mm reachu. Aktualny ma 472mm a nastepny bedzie jeszcze dluzszy. Problem w tym ze w kazdym momencie czasu czulem sie dobrze na aktualnym rowerze a tylko pod koniec jego kadencji tak jakby z niego "wyrastalem" razem z rosnacym skillem.

To co pisze Chris trzeba brac z przymrozeniem oka. Wiadome jest ze jak sie do czegos przyzwyczaisz to pozniej jest ciezko do pierwszego wrocic ale analogocznie geometron na poczatku tez bedzie wydawal sie zbyt stabilny i ciezko bedzie oderwac go od ziemi, manewrowac, robic manualne (jezeli w ogole mozliwe na tym rowerzeTongue ) itp.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - tomek - 23-12-2015 13:07

(23-12-2015 08:26)Wooyek napisał(a):  
(22-12-2015 21:43)Barton napisał(a):  Wooyek moim zdaniem za bardzo skupiasz się na geometrii progresywnej.
Moim zdaniem geometria progresywna nie jest tylko dla hardkorowych rejserów. Wręcz przeciwnie, amator tym bardziej potrzebuje stabilnego prowadzenia z szerokim marginesem błędu.

Można dyskutować, czy geometria klasyczna jest bardziej intuicyjna. Na pewno jest dla kogoś, kto całe życie jeździł na krótkich rowerach. Ale dla kogoś, kto zaczyna i nie jest jeszcze nauczony zwieszania tyłka za siodełkiem? Niekoniecznie.

Jeśli chodzi o skoczność/zwrotność - te cechy moim zdaniem zależą od skilla, mniej od roweru (pisałem o tym w artykule o geometrii). A jeśli ktoś z jakiegoś powodu świadomie (tak jak Ty) woli jeździć na rowerze bardziej niestabilnym, to przy geometrii progresywnej zawsze może wziąć mniejszy rozmiar. W drugą stronę - niestety nie.

(23-12-2015 01:28)tomek napisał(a):  
Nie bardzo rozumiem Blush

To stanowczo nie jest za darmo i póki co tak mało ludzi jest tym w ogóle zainteresowana że się po prostu nie opłaca.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 23-12-2015 13:50

(23-12-2015 13:07)tomek napisał(a):  To stanowczo nie jest za darmo i póki co tak mało ludzi jest tym w ogóle zainteresowana że się po prostu nie opłaca.

Nadal nie rozumiem - wydłużenie ramy o 2-3 cm i zmiana kątów nie jest za darmo...?

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Uzurpator - 23-12-2015 14:39

(23-12-2015 09:45)Barton napisał(a):  Osoby początkujące próbują maksymalnie wychylić się do tyłu (strach przed otb), odciążają tym samym przednie koło i pozbawiają się możliwości pracy rękami. Przy okazji zaciskając maksymalnie dwie klamki, bo dla nich prędkość w takich przypadkach to zło.

Czeeeeeść Tongue

Ja chcę maksymalnie "progresywną" geo. Na razie zezuję w Mundka factora z 700 górnej. A pragnę coś z 720 górnej + 62*HA i 1350+ WB.

Wooyek:
Cytat:Nadal nie rozumiem - wydłużenie ramy o 2-3 cm i zmiana kątów nie jest za darmo...?

Kinda/sorta - dla dużego producenta pewno niewielki, ale mały producent musi zainwestować w nowy stelaż spawalniczy, bo duże rozmiary sięgają poza standardowe, oraz ogranicza sobie rynek, bo nie każdy chce długi rower. Progresywna geometria staje się naprawdę użyteczna dopiero w górach, a na płaskim może wręcz przeszkadzać. Zaś większość rowerów, nawet enduro, jeździ po płaskim/bike parkach/A-line'ach i innych tego typu.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - konrad - 23-12-2015 14:42

Kolejna sprawa to kwestia wytrzymałości ramy, przypłaszczając główkę niestety obciążamy bardziej łączenie dolnej rury z główką co za tym idzie, wypadałoby wrzucić tam rurę z grubszą ścianką przynajmniej na długości kilku cm od główki Smile

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 23-12-2015 14:52

Ok, rozumiem Wasz punkt widzenia - przerobienie istniejącej ramy na geometrię progresywną to jest koszt, zwłaszcza jak właśnie się wydało 30 tys. $ na formę do carbonu.

Ale przy wprowadzaniu nowego modelu (co tak czy siak się dzieje na bieżąco), jaki to jest koszt? Pogrubienie ścianki? Jo cie prosza... Smile

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - tormentor - 23-12-2015 15:05

(23-12-2015 14:52)Wooyek napisał(a):  Ale przy wprowadzaniu nowego modelu (co tak czy siak się dzieje na bieżąco), jaki to jest koszt? Pogrubienie ścianki? Jo cie prosza... Smile
Obstawiam jeszcze wersję pt. "chcą dłuższych ram? OK, to wydłużajmy o 0,5 cm co rok, żeby się sprzedawało".

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - konrad - 23-12-2015 15:17

Każda zmiana to jest kosz, z resztą wystarczy popatrzeć na kolejne roczniki ram? Czym one się różnią? Kolorem? Najczęściej jak firma coś zaprojektuje to chce to sprzedawać przez przynajmniej 2-3 lata bez ingerencji w produkcje.

Stopniowo firmy wprowadzą nowe geo ale najpierw muszą zarobić na tym co już jest zaprojektowane i gotoweSmile Najpierw zmienią kolor ze 2 razy a później wypłaszczą główkę Smile

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - tormentor - 23-12-2015 15:22

(23-12-2015 15:17)konrad napisał(a):  Stopniowo firmy wprowadzą nowe geo ale najpierw muszą zarobić na tym co już jest zaprojektowane i gotoweSmile Najpierw zmienią kolor ze 2 razy a później wypłaszczą główkę Smile
Całe szczęście są też bardziej "wizjonerskie", mniejsze firmy, które takie rzeczy wprowadzają szybciej. Choćby Canfield, Whyte, ostatni projekt Last...

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 23-12-2015 15:26

(23-12-2015 15:17)konrad napisał(a):  Każda zmiana to jest kosz, z resztą wystarczy popatrzeć na kolejne roczniki ram? Czym one się różnią? Kolorem? Najczęściej jak firma coś zaprojektuje to chce to sprzedawać przez przynajmniej 2-3 lata bez ingerencji w produkcje.

Stopniowo firmy wprowadzą nowe geo ale najpierw muszą zarobić na tym co już jest zaprojektowane i gotoweSmile Najpierw zmienią kolor ze 2 razy a później wypłaszczą główkę Smile

Ale zróć uwagę, ile w zestawieniu jest rowerów z nowymi czy zaktualizowanymi ramami.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 29-12-2015 19:24

Nowy wpis: Najpopularniejsze wpisy wszech czasów!
Małe podsumowanie tego, co najbardziej się Wam spodobało i najbardziej zainteresowało w tym roku (jeśli wierzyć liczbom) Wink

Zapraszam: http://www.1enduro.pl/najpopularniejsze-wpisy-roku-2015/

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - ishi - 29-12-2015 19:59

Całkiem ładne liczby. Pytanie tylko czy masz w filtrach wycięty ghost referal spam Wink bo on grubo fałszuje odsłony w GA