Oficjalne forum ENDURO TROPHY
1Enduro.pl - blog enduro - Wersja do druku

+- Oficjalne forum ENDURO TROPHY (http://endurotrophy.pl/forum)
+-- Dział: Ogólnie o enduro (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Pogaduchy (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: 1Enduro.pl - blog enduro (/showthread.php?tid=6088)

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 22-10-2015 19:21

Nowy wpis: Miejsca: Lipowskie Ścieżki.
Twórcy Rychlebskich Ścieżek właśnie 20 km dalej odpalili nową miejscówkę. Czy warto się tam wybrać?
Zapraszam do zapoznania z kolejnym enduro-burgerem! Smile
http://www.1enduro.pl/miejsca-lipowskie-sciezki/

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 26-10-2015 20:32

Nowy wpis: Hajlajtsy: II Podhalański Zlot Enduro MTB, Zakopane
Relacja z prawdopodobnie najlepszej imprezy rowerowej sezonu Smile
http://www.1enduro.pl/hajlajtsy-ii-podhalanski-zlot-enduro-mtb-zakopane/

Przy okazji chciałbym Wam tutaj gorąco podziękować za głosowanie na 1Enduro w plebiscycie Enduro Awards 2015 - UDAŁO SIĘ! Big Grin

[Obrazek: podhalanski-zlot-enduro-awards1-778x600.jpg]

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - kq. - 27-10-2015 17:54

Błyskawiczna kariera! Smile

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Speedy Bandito - 27-10-2015 19:21

Kandydatka, na którą głosowałem, dostała się do sejmu, kandydat, na którego głosowałem, dostał enduro nagrodę. Jestem spełniony Big Grin

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - mareko - 28-10-2015 06:45

Jestem hipsterem.
Czytałem 1enduro.pl zanim było to modne Smile

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 29-10-2015 20:20

Nowy wpis: Geometria roweru MTB: o wpływie cyferek na jazdę.
Nowy wpis to przydługawy, ale za to kompleksowy i miejscami ciekawy poradnik dla każdego zachodzącego w głowę, o co chodzi w tych wszystkich cyferkach i czego się po nich spodziewać na szlaku Smile

Zapraszam!
http://www.1enduro.pl/geometria-roweru-mtb-enduro/

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - kubol - 29-10-2015 21:05

Czy długość dolnej rury się mierzy rzeczywiście do dołu główki ramy ? Jeżeli tak, to średnio zastąpi ona reach i stack, bo stack się mierzy od góry główki Wink

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - gwozdziu - 29-10-2015 21:23

No a ja z innej bajki pytam.

Skoro siodło mam ustawić tak żeby pion z kolana przechodził przez os pedała, to przy stromej podsiodłówce, siodełko dajesz w tył i efektywny ci maleje .

I teraz co ? Mieć stromy czy wg osi pedału ? I jak ten nowy stromy ma się do obciążenia kolan ?
Smile

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - arczar - 29-10-2015 21:43

Taaaa... chyba jak masz za małą (sz)ramę przy tym "kolanie"

P.s. przepraszam za ton wypowiedzi ale taki dzień

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - gwozdziu - 29-10-2015 21:56

Taaaa.... chyba nie skumałeś o co mi biega , albo się nie znasz.

P.s. przepraszam za ton wypowiedzi ale taki dzień

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Jerzy_MTB - 29-10-2015 21:56

Przesunięcie siodła w jarzemku ma bardzo duży wpływ na efektywny STA (w w przybliżeniu 1cm = 1st. tak to kiedyś liczyłem). Po to jest ta regulacja żeby z niej korzystać, tak np. jak fabrycznie masz opony w wersji Performance to nie znaczy że nie możesz zmienić na lepsze np. Evo SG Wink , jak dużo jeździsz i ważna jest dla ciebie efektywna pozycja napędzająca to ustawiasz tak żeby było dobrze i tyle.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - gwozdziu - 29-10-2015 22:01

Ja wiem jak ustawić siodełko, pisze tylko że stromsza podsiodłówka przesuwa kolana do przodu i już nie są nad osia pedała ( jak to niby zawsze miało byc) tylko przed nią .

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 30-10-2015 08:38

(29-10-2015 21:05)kubol napisał(a):  Czy długość dolnej rury się mierzy rzeczywiście do dołu główki ramy ? Jeżeli tak, to średnio zastąpi ona reach i stack, bo stack się mierzy od góry główki Wink
Jak jeden wymiar zastępuje dwa, to zawsze musi być jakiś kompromis. Tylko czy wysokość główki ramy aż tak bardzo różni się między rozmiarami i czy aż tak bardzo decyduje przy wyborze rozmiaru?

(29-10-2015 21:23)gwozdziu napisał(a):  Skoro siodło mam ustawić tak żeby pion z kolana przechodził przez os pedała, to przy stromej podsiodłówce, siodełko dajesz w tył i efektywny ci maleje .

I teraz co ? Mieć stromy czy wg osi pedała ? I jak ten nowy stromy ma się do obciążenia kolan ?
Smile
Jest dokładnie tak jak piszesz - trend na strome podsiodłówki przeczy ustawianiu siodła na pion. Muszę zaktualizować poradnik siodełkowy o takie niuanse, bo skupia się on na podstawowej metodzie wywodzącej się z szosy.

W enduro wygląda to trochę inaczej, bo w przeciwieństwie do szosy, rzadko pedałuje się po płaskim. A jak podjeżdżasz, rower się "obraca" i kolano wędruje za oś pedału. Stroma podsiodłówka temu przeciwdziała i ostatecznie kolano dalej jest tam, gdzie powinno.

PS. Raczej staram się nie czepiać literówek, ale "pedała" a "pedału" akurat robi sporą różnicę Wink

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - ishi - 30-10-2015 13:53

Ja bym nie bagatelizował długości podsiodłówki. Dla osób cięższych i/lub wyższych niż średnia to w zasadzie jeden z kluczowych wymiarów. Osobiście pękłem dwie ramy z krótką podsiodłówką (i siłą rzeczy wywaloną w kosmos sztycą). Od tego czasu takich konstrukcji unikam.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Rzaq - 30-10-2015 18:14

Ja się przesiałem z roweru z 2006r na 2013.
Suport przy samej ziemi, nie da się jeździć po skałach bo ciągle zahaczam pedałami.
Siodło mocno z przodu i jak jest w górze to bardzo przeszkadza w jeździe na stojąco.
Przód za nisko
Powinien niby lepiej skręcać ale tak nie jest bo wynosi mnie na zakrętach, nie wiem czy bardziej przez kiepskie opony czy zbyt małe dociążenie przodu (mniejszy CS, większa baza kół i krótszy mostek)
Co ciekawe w starym jest wyraźnie łagodniejszy kąt główki ramy.
Taki lekki że wszystkie nierówności czuć na łapach i boję się ostrzej jeździć że znowu coś rozwalę.
Blush

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - gwozdziu - 30-10-2015 19:18

(30-10-2015 08:38)Wooyek napisał(a):  W enduro wygląda to trochę inaczej, bo w przeciwieństwie do szosy, rzadko pedałuje się po płaskim. A jak podjeżdżasz, rower się "obraca" i kolano wędruje za oś pedału. Stroma podsiodłówka temu przeciwdziała i ostatecznie kolano dalej jest tam, gdzie powinno.

Pierwszą myśl też taką miałem, ale jak siedzisz na siodełku to wsio ryba czy z górki czy pod górkę bo kąty nóg / kolan się nie zmieniają.

I właśnie stąd mój post wyżej jak się maja nowe trendy / stroma podsiodłówka do tego co zawsze było podawane.

Stary rower z 2008roku kolano miałem nad osia pedału, wsiadając na większość nowych odczuwalnie support jest z tyłu.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Jerzy_MTB - 30-10-2015 21:31

(30-10-2015 18:14)Rzaq napisał(a):  Taki lekki że wszystkie nierówności czuć na łapach i boję się ostrzej jeździć że znowu coś rozwalę.
Blush
to czeba było nie kupować roweru xc do jeżdżenia enduro Tongue

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Rzaq - 30-10-2015 21:57

(30-10-2015 21:31)Jerzy_MTB napisał(a):  
(30-10-2015 18:14)Rzaq napisał(a):  Taki lekki że wszystkie nierówności czuć na łapach i boję się ostrzej jeździć że znowu coś rozwalę.
Blush
to czeba było nie kupować roweru xc do jeżdżenia enduro Tongue

No widzisz w konia mnie zrobili bo w nazwie było ęduro Confused

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 31-10-2015 14:29

(30-10-2015 19:18)gwozdziu napisał(a):  
(30-10-2015 08:38)Wooyek napisał(a):  W enduro wygląda to trochę inaczej, bo w przeciwieństwie do szosy, rzadko pedałuje się po płaskim. A jak podjeżdżasz, rower się "obraca" i kolano wędruje za oś pedału. Stroma podsiodłówka temu przeciwdziała i ostatecznie kolano dalej jest tam, gdzie powinno.

Pierwszą myśl też taką miałem, ale jak siedzisz na siodełku to wsio ryba czy z górki czy pod górkę bo kąty nóg / kolan się nie zmieniają.

Ale moim zdaniem chodzi o to, czy pedałujesz "do przodu", "w dół" czy "do tyłu", a nie o kąt zgięcia (o nim dużo bardziej decyduje wysokość).

A na siodełku da się siedzieć w więcej, niż jednej pozycji - tak jak Jerzy pisał, przesunięcie się zaledwie o 1 cm zmienia efektywny kąt o jeden stopień.

Więc: na podjeździe zaczynasz pedałować "do przodu", bo oś pedału "wysuwa" się do przodu względem siodełka. Przy "normalnym" kącie równoważy się to przesuwając się na siodełku do przodu, dociążając jednocześnie przednie koło. Przy stromym kącie podsiodłówki nie musisz aż tak mocno jeździć tyłkiem po siodle, a efekt jest ten sam.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - momank - 31-10-2015 14:58

Może by ktoś skreślił kilka słów o tulejkach offset ? O tym, że wypłaszczają główkę wiemy, przy okazji też podsiodłówkę co nie jest za bardzo pożądane. Ale idąc tropem Jerzego po przesunięciu siodła kompensujemy negatywne skutki offsetów na podsiodłówkę. Jerzy ? rozwiniesz temat ?

Wpływ przesunięcia siodła dla mnie jest bardzo odczuwalny, podjazdy są bardziej efektywne z krzesła, ale jaka jest relacja z offsetami ? Jak wypłaszczę główkę o 1 st. to stratę na podsiodłówce nadrobię przesunięciem siodła ? Mam jeszcze zapas na prętach.
Moim zdaniem da to radę, ale może ktoś coś więcej...

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 31-10-2015 16:32

O tulejkach pisałem tutaj: http://www.1enduro.pl/rower-evo-jak-dostosowac-rower-do-enduro/

Jeśli masz możliwość przesunięcia siodła do przodu lub wymiany sztycy na taką bez offsetu, to powinieneś być w stanie skompensować zmianę.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Rzaq - 31-10-2015 17:38

Trzeba jeszcze zwrócić uwagę że zmniejsza się też reach, u siebie po przesunięciu dampera o 7,5mm przesunąłem siodło na maxa do przodu i jeszcze mi brakowało do optimum z 1cm, do tego wydłużyłem mostek o 2cm żeby zniwelować krótszy reach i przesunięcie siodła do przodu.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Jerzy_MTB - 31-10-2015 19:56

Wypłaszczając kąt główki np. o 1st. to samo dzieje się z podsiodłowym, tak więc chcąc zachować identyczną pozycję siodła względem suportu trzeba je przesunąć ten ok.1cm do przodu. Niestety wypłaszczenie kątów powoduje także to że zmniejsza się reach.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - kubol - 01-11-2015 08:36

Wracając do tematu szkoleń, to taka obserwacja z Bielska, bo w sumie jestem tam prawie co tydzień. Na Twisterze 95% ludzi nie ma pojęcia jak jechać i nie mam tutaj na myśli dzieciaków na trekkingach, ale ludzi na typowo enduro/am fullach. I mówię to z perspetywy gościa, który się sam uczy i ledwo co opanował kilka podstawowych spraw.
I tutaj mała dygresja, wpisy Wooyka w tym temacie są w 200% trafione - najpierw skumaj co i jak, a potem systematycznie staraj się to wcielać w życie.
W każdym razie przed Twisterem powinna być wielka tablica z wyjaśnieniem jak się skręca i jak się pompuje i gdzie się nie hamuje.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - zawiasbartek - 01-11-2015 09:33

" nie sprzęt a technika zrobi z ciebie zawodnika " Smile Nie byłem nidy na żadnym szkoleniu więc się nie znam, ale Twister spoko do nauki szczegółnie dolna połowa