Oficjalne forum ENDURO TROPHY
1Enduro.pl - blog enduro - Wersja do druku

+- Oficjalne forum ENDURO TROPHY (http://endurotrophy.pl/forum)
+-- Dział: Ogólnie o enduro (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Pogaduchy (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: 1Enduro.pl - blog enduro (/showthread.php?tid=6088)

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - ishi - 08-10-2015 21:38

Ale to utopia dopóki mamy wolny rynek. Tylko najsilniejsi na rynku mają dostateczne środki na badania/rozwój i skutecznie narzucają swoje "standardy" pozostałym. Tylko to ogranicza inne firmy. Money!

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - tsuful - 08-10-2015 22:04

(08-10-2015 21:38)ishi napisał(a):  Ale to utopia dopóki mamy wolny rynek. Tylko najsilniejsi na rynku mają dostateczne środki na badania/rozwój i skutecznie narzucają swoje "standardy" pozostałym. Tylko to ogranicza inne firmy. Money!

Nie gadaj bo takie firmy Jak big S, Giant czy Lapierre maja w uj siana. Specialized w tamtym roku wlasny tunel aerodynamiczny sobie trzasnal. Malo ? Cool

Pomysl sobie co by spec mogl osiagnac gdyby nie musial zapatrywac sie na Shimano i Srama oraz RSa i Foxa. Moze to i utopia ale jakze piekna Smile

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Luis - 08-10-2015 22:48

(08-10-2015 21:24)tsuful napisał(a):  Doprowadzilo by to do szybszego rozwoju technologicznego w naszej brazy oraz mozlwe ze cieciu kosztow ( nie bedac uzaleznionym od innych producentow ) co tylko wszystkim wyszlo by na dobre.

Jeśli sądzisz, że zmonopolizowany standard należący do jednego producenta doprowadziłby do spadku cen, to powinieneś szybko uzupełnić swoją wiedzę ekonomiczną Wink

(08-10-2015 22:04)tsuful napisał(a):  Pomysl sobie co by spec mogl osiagnac gdyby nie musial zapatrywac sie na Shimano i Srama oraz RSa i Foxa. Moze to i utopia ale jakze piekna Smile

Jakimiż to sposobami Sramano zabrania Specowi osiągania technicznych "cudów" i w jaki przebiegły sposób zmusza do montowania swoich "archaicznych" napędów? W ogóle ta koncepcja paraekonomiczna to tak na serio, czy to jakaś prowokacja? Smile

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - tsuful - 08-10-2015 23:20

(08-10-2015 22:48)Luis napisał(a):  
(08-10-2015 21:24)tsuful napisał(a):  Doprowadzilo by to do szybszego rozwoju technologicznego w naszej brazy oraz mozlwe ze cieciu kosztow ( nie bedac uzaleznionym od innych producentow ) co tylko wszystkim wyszlo by na dobre.

Jeśli sądzisz, że zmonopolizowany standard należący do jednego producenta doprowadziłby do spadku cen, to powinieneś szybko uzupełnić swoją wiedzę ekonomiczną Wink

(08-10-2015 22:04)tsuful napisał(a):  Pomysl sobie co by spec mogl osiagnac gdyby nie musial zapatrywac sie na Shimano i Srama oraz RSa i Foxa. Moze to i utopia ale jakze piekna Smile

Jakimiż to sposobami Sramano zabrania Specowi osiągania technicznych "cudów" i w jaki przebiegły sposób zmusza do montowania swoich "archaicznych" napędów? W ogóle ta koncepcja paraekonomiczna to tak na serio, czy to jakaś prowokacja? Smile

Albo ja nie pisze jasno albo Ty czytasz miedzy wierszami.

KTM, Suzuki, Kawasaki walcza o to by ich produkt byl najlepszy na swiecie. Bedzie slaby, to sprzedaz bedzie taka sama. Oznacza to ze zrobia wszystko by kazda jedna srubka w ich maszynie wspolgrala ze soba i tworzyla zajebista calosc. To jest inny model niz ten ktory stosuje sie w branzy rowerowej , wiem. Ale bardzo bym chcial by wlasnie tak to wygladalo. Bym nie czol potrzeby wymiany amora na lepszego albo piasty na sztywniejsza.

Moja wiedza ekonomiczna jest slaba, to fakt. Konczy sie ona na tym porownaniu (przerysowanym ale zawsze to porownanie Wink )
Yeti Sb6c z kitem X01 na Enve - cena : 7850 funtow ( najwyzszy osprzet to doplata jakies 1000funtow)
Yamaha YZ450f - cena 6800 funtow

Yamaha potrafi to czemu u nas sie nie da ?

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Luis - 09-10-2015 00:23

Nie znam się na rynku motocykli, ani nawet na technologii tam stosowanej. Ale jesteś pewien, że te konstrukcje są dziełem tylko jednej firmy od A do Z? Bo akurat samochody są takimi samymi puzzlami jak rowery, tylko o składowych decyduje koncern umieszczający logo na masce, a nie właściciel pojazdu.

Mi akurat bardzo się podobało w rowerach i w PC-tach, że składało się je wg własnego uznania. Stwarzało to też pole do popisu różnym niszowym firmom, które miały swój pomysł na wyprodukowanie ciekawej śrubki, która jednak pasuje to głównego standardu. Owszem standardy narzucają pewne ograniczenia, ale też ewoluują. Na ramie sprzed kilkunastu lat nie złożysz teraz sensownego roweru.

Ja akurat dążenie do ideału upatruję w specjalizacji poszczególnych firm oraz dopływie świeżych pomysłów z tzw. projektów garażowych. Korporacje nie stworzą Ci produktu idealnego, one stworzą produkt najbardziej zyskowny Wink

Ty wierzysz, że jak jedna firma odrzuci wszelkie ograniczenia wynikające ze standaryzacji, to stworzy rower o wyższym poziomie technologii (że tańszy to już sobie darujmy). Teoretycznie ten pomysł ma sens. A praktycznie już Spec czegoś takiego próbował i poległ. Z kolei gdy miał pomysł na świetne zawieszenie czterozawiasowe, to blokował i podrażał jego wykorzystanie. W jego rowerach geniusz mieszał się z debilizmem i wydaje mi się, że tak będzie działać każda firma mająca ambicję stworzenia czegoś ponadstandardowego.

Oczywiście producenci będą nieustanie podejmować takie próby, bo wolą żebyś każdą zębatkę kupował u nich, a nie w jakimś HCC. Może nawet kiedyś zrealizuje się twoja wizja o idealnej technologii rowerowej pochodzącej od jednego producenta. Ale nie wierzę w to, że to będzie tania technologia, raczej będzie w okolicach Yetiego Sb6c, bez widoków na szybkie potanienie Wink

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - pHarry - 09-10-2015 02:07

Były przecież liczne próby Cannona, Speca czy Scotta. A jeszcze wcześniej na szosie, zintegrowane kokpity czy sztyce. Jakoś się to w świecie za bardzo nie przyjęło, nie mówiąc już że u nas. Potrzeba by poważnej przewagi, żeby się z tym przebić na wolny rynek. Decyduje odbiorca a ten jest inny niż w motorowych branżach. Sprzęt też nieco inny, tzn większy indywidualny wpływ użytkownika jest.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 09-10-2015 07:17

(08-10-2015 20:54)tsuful napisał(a):  Nie. Stosunek mas sie nie zmieni. Zmieni sie jedynie polozenie masy co wplynie pozytywnie na prowadzenie roweru i zmiany kierunku jazdy.
Masz na myśli, że ta sama masa powędruje z plecaka na ramę? To prawda, ale w ramach samego roweru stosunek mas ma znaczenie dla pracy zawieszenia. Sam Chris Porter tak twierdzi Wink

(09-10-2015 00:23)Luis napisał(a):  Nie znam się na rynku motocykli, ani nawet na technologii tam stosowanej. Ale jesteś pewien, że te konstrukcje są dziełem tylko jednej firmy od A do Z? Bo akurat samochody są takimi samymi puzzlami jak rowery, tylko o składowych decyduje koncern umieszczający logo na masce, a nie właściciel pojazdu.
Zgadza się, i tak to właśnie tsuful ujął:
(08-10-2015 20:54)tsuful napisał(a):  Przykladowo Audi korzysta z mnostwa podwykonawcow z ktorymi wspolpracuje tak by koncowy produkt byl jak najlepszy a

W sumie producenci rowerów też mocno współpracują np. z Foxem czy RS-em, dostają customowe ustawienia czy czasem nawet własne rozwiązania (jak Autosag w Specu czy tłumiki Foxa do damperów Cannondale'a)... Mam wrażenie, że gorzej jest z napędem - dopóki żaden duży gracz nie zdecyduje się na wprowadzenie skrzyni biegów, dalej będzie to "choinka z bombkami".

(09-10-2015 02:07)pHarry napisał(a):  Były przecież liczne próby Cannona, Speca czy Scotta. A jeszcze wcześniej na szosie, zintegrowane kokpity czy sztyce. Jakoś się to w świecie za bardzo nie przyjęło, nie mówiąc już że u nas. Potrzeba by poważnej przewagi, żeby się z tym przebić na wolny rynek.
Dobrym przykładem jest choćby ten Spec Turbo Levo Pravo, którego zdjęcie wkleiłem w akapicie "Integracja": całkiem standardowy jest w nim tylko napęd (i to nie licząc korby) i hamulce. Cała reszta to własne produkty Speca. Scott i Cannondale to tak jak piszesz kolejni pionierzy integracji.

Ale moim zdaniem muszą przestać przyczepiać do swoich rowerów dyndające z boku wahacza napędy, które w obecnej formie poważnie upośledzają pracę zawieszenia, sztywność i wytrzymałość koła. Zakładanie zewnętrznej przerzutki do e-bike'a to już w ogóle absurd moim zdaniem...

Zresztą trwa właśnie na Pinkbike ankieta "Która część roweru najbardziej potrzebuje udoskonalenia?" i napęd jest zdecydowanym liderem, więc to nie tylko moje narzekania Wink
http://www.pinkbike.com/news/pinkbike-poll-what-area-of-mountain-bike-technology-needs-the-most-improvement-2015.html

PS. Na podium również opony i sztyce regulowane. Mam nadzieję, że Spec, Trek i Giant to czytają Wink

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - tsuful - 09-10-2015 08:27

(09-10-2015 07:17)Wooyek napisał(a):  
(08-10-2015 20:54)tsuful napisał(a):  Nie. Stosunek mas sie nie zmieni. Zmieni sie jedynie polozenie masy co wplynie pozytywnie na prowadzenie roweru i zmiany kierunku jazdy.
Masz na myśli, że ta sama masa powędruje z plecaka na ramę? To prawda, ale w ramach samego roweru stosunek mas ma znaczenie dla pracy zawieszenia. Sam Chris Porter tak twierdzi Wink

Nie zmieni sie stosunek miedzy masa resorowana a nie resorowana bo nadal mowimy o tej resorowanej. Stojac na pedalach (z plecakliem na plecach ) stanowisz mase resorowana. Jezeli zawartosc plecaka powedruja w rame to nadal mowimy tutaj o masie resorowanej. Czyli innymi slowy masa poleci jakis ~1m w dol ale nic z masy nieresorowanej sie nie zmnieni. Chyba ze czegos nie kumam albo nie wylapalem o czym piszesz.

(09-10-2015 07:17)Wooyek napisał(a):  dopóki żaden duży gracz nie zdecyduje się na wprowadzenie skrzyni biegów, dalej będzie to "choinka z bombkami".

Tak sie niestety nigdy nie stanie bo nikt nie zarobi na napedzie ktory przejedzie 50tys km , chociaz moja sie rozsypala po niecalej stowce , wiec kto wie... Big Grin Tongue

Gdzies byl kiedys piekny artykul o adaptacji wlasnie takiego planu motoryzacji. Ktos moze pamieta gdzie to bylo i moglby wrzucic ?

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 09-10-2015 08:39

(09-10-2015 08:27)tsuful napisał(a):  
(09-10-2015 07:17)Wooyek napisał(a):  

Nie zmieni sie stosunek miedzy masa resorowana a nie resorowana bo nadal mowimy o tej resorowanej. Stojac na pedalach (z plecakliem na plecach ) stanowisz mase resorowana. Jezeli zawartosc plecaka powedruja w rame to nadal mowimy tutaj o masie resorowanej. Czyli innymi slowy masa poleci jakis ~1m w dol ale nic z masy nieresorowanej sie nie zmnieni. Chyba ze czegos nie kumam albo nie wylapalem o czym piszesz.

No ja zrozumiałem o czym piszesz, ale zwróć uwagę na drugie zdanie mojej wypowiedzi Wink
Masa resorowana w plecaku nie do końca jest równoważna z masą resorowaną na rowerze.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Krzysiek - 09-10-2015 09:08

Kiedyś był team zjazdowy Hondy i większość części w ich rowerach nie była nigdy w sprzedaży komercyjnej (Showa z kaszimą? w 2004? Big Grin). Szkoda, że racing to teraz pole testowe sprzętu na następny sezon, a nie wyścig zbrojeń jak np w F1. Choć wiadomo, sprzęt tutaj nie odgrywa aż takiej roli jak w motorsporcie, to taka prestiżowa rywalizacja marek np. wywodzących się z mx mogłaby nieźle namieszać.
Inną sprawą jest to, na ile wyceniano wtedy ten rower Big Grin

[Obrazek: post-114-1148848852.jpg]

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Misha - 09-10-2015 09:16

Kąt główki mistrz...

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - pHarry - 09-10-2015 09:52

(08-10-2015 21:24)tsuful napisał(a):  Masa resorowana w plecaku nie do końca jest równoważna z masą resorowaną na rowerze.

Chyba Tsuful zapomniał, że mięśnie to doskonałe amortyzatory. Jednak się męczą, więc może lepiej im nieco ulżyć. Z drugiej strony wielu uważa, że lepiej mieć kilo w plecaku niż w rowerze. Lepiej im się wtedy prowadzi.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - tsuful - 09-10-2015 10:06

(09-10-2015 09:52)pHarry napisał(a):  
(08-10-2015 21:24)tsuful napisał(a):  Masa resorowana w plecaku nie do końca jest równoważna z masą resorowaną na rowerze.

Chyba Tsuful zapomniał, że mięśnie to doskonałe amortyzatory. Jednak się męczą, więc może lepiej im nieco ulżyć. Z drugiej strony wielu uważa, że lepiej mieć kilo w plecaku niż w rowerze. Lepiej im się wtedy prowadzi.

Nie zapomnial, pominal Wink

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - yoonior - 09-10-2015 13:15

(08-10-2015 20:54)tsuful napisał(a):  Przykladowo Audi korzysta z mnostwa podwykonawcow z ktorymi wspolpracuje tak by koncowy produkt byl jak najlepszy

LOL Big Grin
Kompletnie nietrafione porównanie... Audi korzysta z podwykonawców wspólnych dla całej grupy VAG i mnóstwo podzespołów (łącznie z silnikami) ma wspólnych z VW, Skodą czy Seatem. Określenia "jak najlepszy produkt" w przypadku 4-Pierścieni przez litość nie skomentuję (choć sam posiadałem jedno i kochałem je miłością ślepą i głuchą).

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - tsuful - 09-10-2015 15:45

(09-10-2015 13:15)yoonior napisał(a):  
(08-10-2015 20:54)tsuful napisał(a):  Przykladowo Audi korzysta z mnostwa podwykonawcow z ktorymi wspolpracuje tak by koncowy produkt byl jak najlepszy

LOL Big Grin
Kompletnie nietrafione porównanie... Audi korzysta z podwykonawców wspólnych dla całej grupy VAG i mnóstwo podzespołów (łącznie z silnikami) ma wspólnych z VW, Skodą czy Seatem. Określenia "jak najlepszy produkt" w przypadku 4-Pierścieni przez litość nie skomentuję (choć sam posiadałem jedno i kochałem je miłością ślepą i głuchą).

To wstaw tam sobie inna marke. Porsche moze byc ? A nie to tez VAG Confused a to nie wiem ... Tongue

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - razor - 09-10-2015 17:14

(09-10-2015 08:27)tsuful napisał(a):  Nie zmieni sie stosunek miedzy masa resorowana a nie resorowana bo nadal mowimy o tej resorowanej. Stojac na pedalach (z plecakliem na plecach ) stanowisz mase resorowana. Jezeli zawartosc plecaka powedruja w rame to nadal mowimy tutaj o masie resorowanej. Czyli innymi slowy masa poleci jakis ~1m w dol ale nic z masy nieresorowanej sie nie zmnieni. Chyba ze czegos nie kumam albo nie wylapalem o czym piszesz.
zmieni sie duzo Smile
1. jedna masa jest podwojnie resorowana, druga masa jest pojedynczo resorowana
2. srodek ciezkosci tej dodatkowej masy jest albo blisko suportu, albo ponad 1m wyzej

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 12-10-2015 19:30

Nowy wpis: Miejsca: Ścieżki Enduro Trails Bielsko-Biała.
Jeśli ktoś jest hipsterę i na siłę nie robi tego co inni (i np. wszędzie trąbi o swoich kołach 26" na dętkach), to na bielskie single absolutnie niech się nie wybiera - tam jeżdżą wszyscy! Ale jeśli ktoś chce pojeździć po zajebistych ścieżkach i spotkać kupę znajomych, to polecam Smile Więcej w moim opisie na blogu:
http://www.1enduro.pl/miejsca-sciezki-enduro-trails-bielsko-biala/

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Przeor - 14-10-2015 09:54

Warunki brzegowe się zmieniły w jednym z Twoich artykułów. Allegro zlikwidowało możliwość szukania po zakończonych aukcjach co znacznie utrudnia wycenę części dla niezorientowanych w temacie.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - jaro323 - 14-10-2015 09:56

(14-10-2015 09:54)Przeor napisał(a):  Warunki brzegowe się zmieniły w jednym z Twoich artykułów. Allegro zlikwidowało możliwość szukania po zakończonych aukcjach co znacznie utrudnia wycenę części dla niezorientowanych w temacie.

Mają przywrócić tą funkcjonalność w drugiej połowie października.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Przeor - 14-10-2015 09:59

No to chwała im! A po co w ogóle to likwidowali, pisali coś?

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - uysy - 14-10-2015 10:02

(14-10-2015 09:59)Przeor napisał(a):  No to chwała im! A po co w ogóle to likwidowali, pisali coś?

Chcieli ruszyć swoje archiwum.allegro.pl - ktore jest kupą i lipą
Od dawna funkcjonuje archiwumallegro.pl (bez kropki) które nie jest wlasnością allegro i tutaj jest ból dupy Smile

Edit:
Alternatywa szukania w zakonczonych.
http://zakonczoneaukcje.pl/

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 14-10-2015 10:04

(14-10-2015 09:54)Przeor napisał(a):  Warunki brzegowe się zmieniły w jednym z Twoich artykułów. Allegro zlikwidowało możliwość szukania po zakończonych aukcjach co znacznie utrudnia wycenę części dla niezorientowanych w temacie.
Wiem, niezła lipa Sad Jest o tym info w komentarzach do artykułu. Ale dzięki za upomnienie - zaktualizowałem treść właściwą.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 15-10-2015 18:00

Nowy wpis: Mind-hacks - 10 podstaw techniki jazdy.
Moim zdaniem bardzo wartościowy wpis dla osób chcących jeździć lepiej: krótkawy, ale mocno przekładający się na jazdę. Czyli 10 moich ulubionych mikro-porad dotyczących skilla. Polecam! Smile
http://www.1enduro.pl/mind-hacks-10-podstaw-techniki-jazdy/

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 19-10-2015 19:41

Nowy wpis: Jak dbać o amortyzator? Podstawowy serwis.
Z pomocą mBike przygotowałem dla Was instrukcję, jak (i po co) dbać o amortyzator, żeby zawsze działał jak nowy (lub lepiej!). Zapraszam:
http://www.1enduro.pl/jak-dbac-o-amortyzator-podstawowy-serwis/

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - side - 19-10-2015 20:03

Od kilku dni czytam bloga: świetny, konkretny, ciekawy.