Oficjalne forum ENDURO TROPHY
1Enduro.pl - blog enduro - Wersja do druku

+- Oficjalne forum ENDURO TROPHY (http://endurotrophy.pl/forum)
+-- Dział: Ogólnie o enduro (/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: Pogaduchy (/forumdisplay.php?fid=5)
+--- Wątek: 1Enduro.pl - blog enduro (/showthread.php?tid=6088)

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - harry - 29-09-2015 19:40

to ... to ... to...

Skill w narodzie rośnie bardzo szybko, i w sumie nie edukując się w sposób bardziej ogarnięty sami zwiększamy stratę poprzez spowolnienie progresu.

Tomek, jest to jakis argument Wink w końcu moze sie kiedyś wybiorę na te Rychleby...

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - kubol - 29-09-2015 19:51

(29-09-2015 19:40)harry napisał(a):  Tomek, jest to jakis argument Wink w końcu moze sie kiedyś wybiorę na te Rychleby...

Jak już, to bym się zapisał na szkolenie ęduro, które są zazwyczaj w okolicach Szklarskiej, ale w tym roku już nie będzie. Nie, żeby te inne były gorsze, ale superflow nie oddaje klimatu Sudetów ... Na pewno dla kogoś przywykłego do Beskidów to jest opad szczeny i mówiąc szczerze jest 10x lepiej ... (chociaż Magurka dzielnie walczy).

Te standardowe trasy na Rychlebach są fajne, ale to nie to samo enduro rypanka np. w okolicach Świeradowa.
Chociaż są jeszcze te tajne ścieżki i w Bike'u piszą, że robią ęduraste oficjalne.

W każdym razie, może w tym roku uda mi się z BB w sobotę rano wyjechać na Rychleby i wrócić w niedzielę, więc jak coś, to spoko mogę 2ch chłopa zabrać.

A żeby było w temacie, to Wooyek trafił w samo sedno z tym artykułem. Co więcej nie kojarzę, żeby gdzieś na necie ktoś poruszał ten ważny temat, tym większy szacun za ten wpis. Wróżę temu blogowi świetlaną przyszłość.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 29-09-2015 20:30

(29-09-2015 19:51)kubol napisał(a):  Jak już, to bym się zapisał na szkolenie ęduro, które są zazwyczaj w okolicach Szklarskiej, ale w tym roku już nie będzie. Nie, żeby te inne były gorsze, ale superflow nie oddaje klimatu Sudetów ...

Kubol, ale nie o to chodzi w tych szkoleniach. To "enduro" też na pewno jest super (mam nadzieję, że się kiedyś wkręcę Wink), ale pod warunkiem, że wcześniej perfekcyjnie opanuje się proste tematy - a wbrew pozorom naprawdę jest nad czym "pracować u podstaw".

Ja swój poziom określiłbym jako "średnio-zaawansowany". Byłem na szkoleniu podstawowym (taki zupełny level zero) i średnio-zaawansowanym (jak na osoby jeżdżące enduro, to też bardzo proste rzeczy) i najwięcej wyniosłem z 4-godzinnego podstawowego za 80 zł... Bo na tych podstawach buduje się potem wszystko, włącznie z lataniem hop, ściankami i innymi wygibasami.

Lepiej więc level-upować po kolei, rozkładając to wszystko nawet na parę sezonów, szkolenie "enduro" zostawiając sobie na koniec... Tak też mniej więcej widzi to POMBA (jak wybrać szkolenie?) i pewnie pozostali kołcze (Szwed, Perin, Diabeł). Nie mylić z kołaczami.

A zajebistymi trasami w pięknych miejscach lepiej cieszyć się na tripach Cool

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - harry - 29-09-2015 22:04

Kubol, wiem, ze Sudety są rewelacyjne. Przy okazji organizacji zawodów sporo tam pojeździłem.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - tormentor - 29-09-2015 23:53

(29-09-2015 09:53)Barton napisał(a):  Nie chodziło mi o procenty tylko o porównanie się np. do kumpla z którym często jeździsz, czy też o stratę do kogoś znajomego na zawodach, z którym zawsze przegrywałeś o kilkanaście sekund.
No i jest jeszcze strava Wink
Ja najbardziej widzę progres techniczny jak oglądam starsze swoje filmiki z bikeparków i singletracków nagrane GoPro z klaty (z kasku mniej widać pozycję na rowerze itd.). Typu np. oglądam stare video i mówię pod nosem "O kurde, jak mogłem w ten zakręt wejść w ten sposób jak ostatnia łajza?! Przecież trzeba szerzej, o tutaj!..." Smile
BTW byłem rok temu na 3 dniowym Podstawowe+ + Średniozaawansowane na Rychlebach i polecam. Nie było dużo fajerwerków (z perspektywy regularnej jazdy w Koutach), ale dużo powtarzających się elementów powoduje, że MUSISZ pewne rzeczy ogarnąć już na glanc w trakcie szkolenia i to już Ci zostanie.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - kubol - 30-09-2015 07:05

(29-09-2015 20:30)Wooyek napisał(a):  
(29-09-2015 19:51)kubol napisał(a):  Jak już, to bym się zapisał na szkolenie ęduro, które są zazwyczaj w okolicach Szklarskiej, ale w tym roku już nie będzie. Nie, żeby te inne były gorsze, ale superflow nie oddaje klimatu Sudetów ...

Kubol, ale nie o to chodzi w tych szkoleniach. To "enduro" też na pewno jest super (mam nadzieję, że się kiedyś wkręcę Wink), ale pod warunkiem, że wcześniej perfekcyjnie opanuje się proste tematy - a wbrew pozorom naprawdę jest nad czym "pracować u podstaw".

Pisałem tylko w kontekście mniejscówki (tzn. efekt łał dla kogoś, kto na codzień jeździ po Beskidach) i poprzednich postów kolegi Tomka. Szkoleniowo to jacha, że ęduro wymaga podstaw bo inaczej można sobie krzywdę zrobić. Jest jeszcze taki paradoks, że można sobie radzić (tutaj jest pułapka, bo radzić sobie ma wiele poziomów) w dzikich warunkach (nawet mając złe nawyki) a na SF wychodzi, że jest problem ze skręcaniem np.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 01-10-2015 17:47

Dzięki Waszym nominacjom, 1Enduro weszło do finałowej trójki Enduro Awards, czyli osób i podmiotów, które w tym roku najbardziej przyczyniły się do promocji i rozwoju enduro. Jestem z Was dumny dzięki!!! Wink

Trochę więcej napisałem na blogu: Plebiscyt Enduro Awards 2015

A na finałową trójkę można głosować tu: Enduro Awards głosowanie

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - arczar - 01-10-2015 18:16

Głos poleciał! Trza się było "chwalipięcić" wcześniej, bo gdyby nie to info to nie wiedziałbym, że się da pomóc.

No ale jest git! Swoim blogiem namówiłeś moją lepszą połówkę na szkolenie w przyszłym roku

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Placek - 01-10-2015 19:43

Poszło.
Bez wazeliny - czytam regularnie.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - harry - 01-10-2015 19:45

Mimo dużej sympatii, zagłosowałem jednak lokalnie Wink

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 05-10-2015 19:55

Nowy wpis: Hajlajtsy: zawody enduro - podsumowanie sezonu 2015
Czy się startuje czy nie, to jednak zawody mocno kształtują naszą "dyscyplinę". W tym roku zmieniła się ona jak nigdy. Zapraszam do mojego krótkiego podsumowania:
http://www.1enduro.pl/hajlajtsy-zawody-enduro-podsumowanie-sezonu-2015/

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - tomek - 05-10-2015 21:24

Wytłumacz mi proszę "klapę MP" bo nie rozumiem co masz na myśli? Na zawodach nawet nie byłeś a opinię na ich temat wyrażasz czytając hejty w necie osób które (lol) też nie były... Że organizator "podpadł bo to bo tamto" kilku ekipą to wszyscy wiedzą, ale organizacyjnie impreza była na jak najbardziej akceptowalnym poziomie. Fajnie się czyta Twój blog, lubie go i klikam ale prywatę schowaj w kieszeń.

Edit: a gdybyś był na tych ostatnich zawodach kończących sezon to wiedziałbyś ze i problem oczekiwania na osach został praktycznie naprawiony.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 05-10-2015 21:32

(05-10-2015 21:24)tomek napisał(a):  Wytłumacz mi proszę "klapę MP" bo nie rozumiem co masz na myśli? Na zawodach nawet nie byłeś a opinię na ich temat wyrażasz czytając hejty w necie osób które (lol) też nie były... Że organizator "podpadł bo to bo tamto" kilku ekipą to wszyscy wiedzą, ale organizacyjnie impreza była na jak najbardziej akceptowalnym poziomie. Fajnie się czyta Twój blog, lubie go i klikam ale prywatę schowaj w kieszeń.

Hold your horses! Nie ma żadnej prywaty, bo prywatnie lubię Pawła i w swojej "relacji" raczej zawodów broniłem. Pisałem ją zresztą wyłącznie na podstawie osobistych relacji osób, które startowały. Przeczytaj proszę, to zrozumiesz co mam na myśli przez "klapę MP": http://www.1enduro.pl/hajlajtsy-mistrzostwa-polski-enduro-swieradow-zdroj/
Jakbyś po lekturze dalej miał wątpliwości, to służę pomocą Wink

(05-10-2015 21:24)tomek napisał(a):  Edit: a gdybyś był na tych ostatnich zawodach kończących sezon to wiedziałbyś ze i problem oczekiwania na osach został praktycznie naprawiony.
Po pierwsze, "jedna jaskółka wiosny nie czyni".
Po drugie, słyszałem dziś w BB co innego z ust zawodnika (podobno od OS3 trochę się posypało).
Po trzecie, co to znaczy "praktycznie"? Smile To naprawiony, czy nie naprawiony?

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - uysy - 05-10-2015 21:35

Na OS2 już było rozjechane i każdy mógł jechać kiedy chciał, nie było spiny o kolejność - co wyszło na plus. Przyjechałeś, odsapnąłeś, jedziesz (niektórzy nawet po normalnym zjechaniu OS2/3 nie zdążyli by na swoją kolejność na nastepnym OSie).

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - tomek - 05-10-2015 21:58

Cytat:Po pierwsze, "jedna jaskółka wiosny nie czyni".
Po drugie, słyszałem dziś w BB co innego z ust zawodnika (podobno od OS3 trochę się posypało).
Po trzecie, co to znaczy "praktycznie"? Smile To naprawiony, czy nie naprawiony?

Primo: owszem nie czyni ale objawion został lek na ową bolączkę
Ultimo: na os3 był problem z fotokomórką- 20min obsuwy, ale też nie tak by zrobiły się korki jakieś. Tez czekałem wtedy na start i troche się ostudziłem
Primo-Ultimo-tercio mówiąc praktycznie miałem na myśli że naprawiony- niewiem co w tym słowie takiego trudnego. Owszem kolejność się później posypała ale to dlatego że ludzie robiąc przerwe na piwo olali swoje czasy i przyszli jak przyszli, albo kto gume złapał itp.
Rozumiem że masz dobrych informatorów ale nie ogarniam idei pisania o czymś nie będąc tam. Każde zawody mają swój klimat wyjątkowy, panuje swego rodzaju aura której to opowiedzieć nie sposób. Ona też wpływa na to jak się o zawodach mówi, albo że mówi się coś nie dopowiadając bo "oczywiste". Wypowiadający się informator wie o czym mówił bo był, ale czy Ty przelewając to na "papier" jesteś w tym autentyczny i rzetelny? Ja wiem że bywałeś na zawodach ęduro jak ja jeszcze zajmowałem się zupełnie innymi rzeczmi ale to nie znaczy że poznałeś wszystkie klimaty zawodów i gdy ktoś Ci o tym mówi to sobie po prostu dobierasz z listy ów klimat Smile Prosty przykład: Jak traktował byś blogera piszącego o Stanach bo.. zna kogoś kto był? Rzetelnie? Sugerowałbyś się jego wpisami?

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 05-10-2015 23:05

Tak piszesz i piszesz o tym klimacie, a widzę, że dalej nie przeczytałeś tej relacji:
Cytat:Wszyscy chwalili też klimat zawodów. Tradycją jest już, że w enduro można liczyć na luźną atmosferę i świetnych ludzi i ranga imprezy nic tu nie zmieniła.
Więc raczej naciągane byłoby stwierdzenie, że czepiam się klimatu, nieprawdaż?

Jedyne, czego się "czepiam" to fakty. Faktem jest, że jak na Mistrzostwa Polski przyjeżdża tyle samo osób, co na pierwsze zawody całkiem nowego organizatora (które nie wliczają się nawet do klasyfikacji PES) i dwa razy mniej, niż na wszystkie inne, to jest to "klapa Mistrzostw Polski" i żaden klimat tego nie zmieni.

Może zawody dla szarego zawodnika były spoko - ale zauważ proszę, że cały czas mówimy tu o nich przez pryzmat Mistrzostw Polski, a nie Enduro Trophy dla szarych zawodników.

Nie chcę dalej ciągnąć tego tematu, bo widzę u Ciebie straszną fiksację na tą "klapę" - mimo że 90% mojej relacji z MP poświęciłem na strącanie argumentów hejterów, a w podsumowaniu sezonu wyraziłem szczery żal z powodu tego, że wyszło jak wyszło (ET zawsze było moją ulubioną serią i jedyną, w której startowałem regularnie). To jest temat sprzed 4 miesięcy i naprawdę nie mam czasu ani ochoty na ponowne jego rozgrzebywanie.

Proszę Cię, przeczytaj ze zrozumieniem te dwa teksty... Jeśli uważasz je za nieautentyczne i nierzetelne, to po prostu olej je i poczytaj inne.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wujekdodh - 06-10-2015 06:53

(05-10-2015 21:24)tomek napisał(a):  Że organizator "podpadł bo to bo tamto" kilku ekipą

Chodziło o to, że organizatorzy komuś podpadli całą ekipą? Czy może o to, że...

"JESTĘ ENDURAKIĘ!!!" Tongue

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Promyk - 08-10-2015 17:30

Sorry, że wtrąci się osoba, która nigdy na żadnych zawodach nie była i raczej nie będzie (czyli ja), ale z tego co zrozumiałem rzekoma "klapa" wynikła raczej ze zbojkotowania MP przez pewną grupę ludzi, a nie z samej strony organizacyjnej. Idąc dalej, ludzie którzy imprezę olali wyświechtali ją, a wyniki/klasyfikację uznają za mało rzetelną i niewymierną, bo brakowało na niej... właśnie ich? No tak to odebrałem... Teraz jestem gotów przyjąć serię cięgów na plecy za swoje herezje.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 08-10-2015 17:52

Nowy wpis: Trendy enduro 2017 - na czym będziemy jeździć za 2 lata?
Obszerny przegląd nowinek i trendów, które nabierają rozpędu i za 2-3 lata mogą zdominować sprzęt enduro. Coś pominąłem? Smile
http://www.1enduro.pl/trendy-enduro-2017-na-czym-bedziemy-jezdzic-za-2-lata/

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - ishi - 08-10-2015 18:29

Ja czekam z niecierpliwością na napęd 12-13s Smile wówczas 1x zacznie mieć sens i wymiecie pozostałe konfiguracje.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - jaro323 - 08-10-2015 19:24

(08-10-2015 18:29)ishi napisał(a):  Ja czekam z niecierpliwością na napęd 12-13s Smile wówczas 1x zacznie mieć sens i wymiecie pozostałe konfiguracje.

No i zewnętrzne zębatki będą zjadane z prędkością światła Smile

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - Wooyek - 08-10-2015 19:34

(08-10-2015 19:24)jaro323 napisał(a):  
(08-10-2015 18:29)ishi napisał(a):  Ja czekam z niecierpliwością na napęd 12-13s Smile wówczas 1x zacznie mieć sens i wymiecie pozostałe konfiguracje.

No i zewnętrzne zębatki będą zjadane z prędkością światła Smile

Może pływające zębatki się pojawią? Wink

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - tsuful - 08-10-2015 20:54

Nowy wpis ekstra i jak zawsze bardzo przyjemnie sie czyta ale ...

"rozwiązanie z „bagażnikiem” w dolnej rurze ma też dodatkowy pozytywny efekt uboczny: poprawia w rowerze stosunek masy resorowanej do nieresorowanej, dzięki czemu lepiej pracuje amortyzacja"

Nie. Stosunek mas sie nie zmieni. Zmieni sie jedynie polozenie masy co wplynie pozytywnie na prowadzenie roweru i zmiany kierunku jazdy.

Bardzo jestem ciekaw co przyniesie przyszlosc "plusow". Mam nadzieje ze niedlugo pojawi sie mozliwosc przetestowania takiego sprzetu i samemu ocenienie "plusow" jak i misusow takiego rozwiazania.

Jezeli chodzi o tanszy karbon to napewno sie kiedys pojawi tylko ze wg mnie przyklad z Santa jest troche nietrafiony. Santa oferuje model drogi i drozszy. Nie drogi i tanszy. Przynajmniej ja to tak widze Wink

Ogolnie w pare punktow Twojego wpisu mozna by bylo podciagnac pod integracje. Mogla by jakas filrma w koncu przejac plan biznesowy jaki prawadzi sie w branzy motoryzacyjnej. Przykladowo Audi korzysta z mnostwa podwykonawcow z ktorymi wspolpracuje tak by koncowy produkt byl jak najlepszy a nie jak to ma miejsce w branzy rowerowej, gdzie mamy choinke (rame) i kazda bąbka (czesc) z innej parafii i od innego producenta.
Jak fajnie by bylo wiedziec rower od jednego producenta ktory by oferowal Skrzynie biegow, schowek na szmery bajery, zintegrowana sztyce regulowana, elektronicznie sterowanie tlumienie w damperach, elektryczne bezprzewodowe manetki i to wszysto pod jedna marka. Ale to marzenie niestety jeszcze na wiele wiele lat ....

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - ishi - 08-10-2015 21:18

(08-10-2015 20:54)tsuful napisał(a):  Ogolnie w pare punktow Twojego wpisu mozna by bylo podciagnac pod integracje. Mogla by jakas filrma w koncu przejac plan biznesowy jaki prawadzi sie w branzy motoryzacyjnej. Przykladowo Audi korzysta z mnostwa podwykonawcow z ktorymi wspolpracuje tak by koncowy produkt byl jak najlepszy a nie jak to ma miejsce w branzy rowerowej, gdzie mamy choinke (rame) i kazda bąbka (czesc) z innej parafii i od innego producenta.
Jak fajnie by bylo wiedziec rower od jednego producenta ktory by oferowal Skrzynie biegow, schowek na szmery bajery, zintegrowana sztyce regulowana, elektronicznie sterowanie tlumienie w damperach, elektryczne bezprzewodowe manetki i to wszysto pod jedna marka. Ale to marzenie niestety jeszcze na wiele wiele lat ....

No ale przecież masz tzw. groupsety firm zaczynających się na S na których możesz sobie zbudować taki rower. Z punktu widzenia osoby która sama komponuje swoje rowery składanie na grupie wnosi tylko tyle, że masz większą pewność, że wszystko "powinno" do siebie pasować. Z jakością poszczególnych elementów w takiej grupie jest już bardzo różnie.

Ja bym wolał aby branża sama z siebie powołała coś na kształt nadrzędnej instytucji, która certyfikuje i wprowadza nowe standardy (w tym dba o bezpieczeństwo). Wkład w ich opracowywanie powinny mieć wszystkie zainteresowane firmy. Taki a'la open source.

RE: 1ENDURO.pl - blog enduro - tsuful - 08-10-2015 21:24

(08-10-2015 21:18)ishi napisał(a):  
(08-10-2015 20:54)tsuful napisał(a):  Ogolnie w pare punktow Twojego wpisu mozna by bylo podciagnac pod integracje. Mogla by jakas filrma w koncu przejac plan biznesowy jaki prawadzi sie w branzy motoryzacyjnej. Przykladowo Audi korzysta z mnostwa podwykonawcow z ktorymi wspolpracuje tak by koncowy produkt byl jak najlepszy a nie jak to ma miejsce w branzy rowerowej, gdzie mamy choinke (rame) i kazda bąbka (czesc) z innej parafii i od innego producenta.

No ale przecież masz tzw. groupsety firm zaczynających się na S na których możesz sobie zbudować taki rower. Z punktu widzenia osoby która sama komponuje swoje rowery składanie na grupie wnosi tylko tyle, że masz większą pewność, że wszystko "powinno" do siebie pasować. Z jakością poszczególnych elementów w takiej grupie jest już bardzo różnie.

Ja bym wolał aby branża sama z siebie powołała coś na kształt nadrzędnej instytucji, która certyfikuje i wprowadza nowe standardy (w tym dba o bezpieczeństwo). Wkład w ich opracowywanie powinny mieć wszystkie zainteresowane firmy. Taki a'la open source.

Mi nie chodzi by kupowac korbe race face z kaseta od srama , przerzutka od shimano i by to pasowalo pod dostepne standardy. CHodzi mi o to by jedna firma nie byla ograniczona "standardami" / barierami technicznymi wyznaczonymi przez inne firmy tylko wypuscila cos wlasnego. Cos pokroju Cannondale Jakyll (unikaowy amper i widelec) tylko w wiekszej skali. Doprowadzilo by to do szybszego rozwoju technologicznego w naszej brazy oraz mozlwe ze cieciu kosztow ( nie bedac uzaleznionym od innych producentow ) co tylko wszystkim wyszlo by na dobre.