ENDURO TROPHY #4 2014 – Zawoja – relacja + foty

 

IMG_3018 IMG_3031 IMG_3006

W miniony weekend w Zawoji rozegrana została ostatnia eliminacja zawodów Enduro Trophy. Trasa poprowadzona została ścieżkami i szlakami wokół Mosornego Gronia oraz szczytu Wełczoń. Start odbył się o godzinie  9.00  pod wyciągiem na Mosorny Groń. Zawodnicy znakowali rowery pakowali batony i bukłaki z wodą, a następnie ruszali w grupach w trasę, prowadzącą  pięknymi szlakami w Zawoji. Po piątkowych opadach na szczęście towarzyszyło nam słońce!

 

IMG_3007IMG_3044IMG_3103

 

Pierwszy OS z pewnością zaskoczył uczestników skalą trudności. Zjazd z Hali Śmietanowej, wąską, bardzo stromą rynną z masą śliskich korzeni, kamieni i błota był wyzwaniem dla wielu zawodników i gratką dla fotografów, którzy mieli możliwość ujęcia wielu lotów również bez roweru.

 

IMG_3105IMG_3038

 

Kolejne OS’y ( dwa z Mosornego i jeden z Wełczonia) też były wyzwaniem, również kondycyjnym, kiedy to przenosiliśmy rowery nad zwalonymi drzewami,  pokonywaliśmy bagienka powstałe po opadach, czy też sprawdzaliśmy uślizgi rowerów na mokrej ściółce.

 

IMG_3277IMG_3234

 

25-30 km, a tak naprawdę cały dzień w górach na rowerze w świetnym towarzystwie. Co piękne jest w enduro – to , że pomiędzy oesami jeździmy wszyscy razem, zatrzymujemy się na mini pikniki, wykupujemy asortyment lokalnych sklepików, myjemy rowery w potokach, a na OS’ach naprawdę się ścigamy i emocje szaleją.

 

IMG_3348IMG_3366

 

Wyścig zakończył się około godziny 17.30 po ostatnim oesie, kiedy to wszyscy uczestnicy udali się na zakończenie i ogłoszenie wyników ( organizator musi zsumować czasy z wszystkich odcinków), także klasyfikacja do ostatniej chwili jest tajemnicą.

 

IMG_3392

 

Wyniki i zakończenie – enduro to sport ludzi niezwykle otwartych, którzy uwielbiają rower i góry i dobry odpoczynek po wysiłku  – jak to jest po każdej dekoracji – wszyscy cieszą się z swoich wyników i opowiadają przygody z trasy.

 

IMG_3397 IMG_3399

W Zawoji niepokonany był Arek Perin (suma czasów 23 minuty 29 sekund), który wyprzedził  drugiego na mecie Mirka Jarmułę o ponad 2 minuty!  Trzeci Jakub Jarosz. Wśród mastersów triumfował: Rafał Wypiór przed Arturem Nowakiem i Radosławem Surówką. Kategoria hardtail to : Aleksander Wieczorkiewicz, Marcin Mikoś i Zbigniew Olejak. Kobiety (dwie pierwsze to ścigające się w zjeździe i po trasie jeżdżące na zjazdówkach, czyli  rowerach służących po zjeżdżania ) Anna Sojka, Agata Stamm, Magdalena Kołoch.

 

IMG_3433IMG_3447

 

Na oficjalnym zakończeniu swoją obecnością zaszczycili nas: Starosta Suski Tadeusz Gancarz i Wójt Zawoi Tadeusz Chowaniak wręczający nagrody.
A gościem specjalnym i zarazem Sędzią Głównym edycji w Zawoi był Dr Jerzy Klinik z Polskiego Związku Kolarskiego specjalizujący się w zawodach rowerów grawitacyjnych.

IMG_3486 IMG_3516

Mistrzem Enduro Trophy sezonu 2014 został Jakub Jarosz a najlepszym teamem sezonu została ekipa Horizon Bikes.

IMG_3549 IMG_3569 IMG_3596

 

Zapraszam za rok do kibicowania i startów! Atmosfera i zabawa fantastyczna!

 

 

Tekst: Anna Sojka
Zdjęcia: Kinga Kłaput

 

 

.